کد مطلب : 18413
افزایش 182 درصدی مبادلات تجاری تاجیکستان و ازبکستان
دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۴
افزایش 182 درصدی مبادلات تجاری تاجیکستان و ازبکستان
معاون رییس خدمات دولتی گمرک تاجیکستان گفت، براساس آمار سال 2017 ، ازبکستان در ردیف 5 شریک مهم تجاری این کشور قرارگرفته است.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سایت تاپ تی جی، " عظیم تورسون زاده " معاون رییس خدمات دولتی گمرک تاجیکستان گفت، درسال 2017 میزان معاملات تجاری این کشور با ازبکستان با رشد 182 درصدی به 126 میلیون دلار رسیده که طی 2 سال اخیر شاخص بی سابقه بوده است.
در سال 2016 و در دوران ریاست جمهوری اسلام کریم اف در ازبکستان میزان معاملات تجاری این دو کشورهمسایه 15 میلیون  دلاربود.
به گفته  این مقام گمرک تاجیکستان، در حال حاضر 7 گذرگاه گمرکی  از 16 گذرگاه میان دو کشور فعال است که انتظارمی رود در جریان سفر شوکت میرضیایف به تاجیکستان در بهار 2018  بقیه  گذرگاههای مرزی نیز افتتاح شود.
کارشناسان می گویند  طی سال 2017 از ازبکستان به تاجیکستان لوازم خانگی، مواد غذایی، لباس و کفش وارد شده ودرشهرهای دوشنبه و خجند مراکز تجاری شرکت های ازبکستانی افتتاح شده است.اما شرکتهای تاجیکستانی به ازبکستان میوه، سبزیجات و سیمان صادرکرده اند.
" صابر وزیراف "  اقتصاددان تاجیک معتقد است کالا ومحصولات ساخت ازبکستان در مقایسه با کالاهای وارادتی از چین ارزان تر و از کیفیت بهتری برخوردار است که مورد استقبال شهروندان این کشور قرار گرفته است.
هم مرزبودن این دوکشور موجب کاهش هزینه های حمل ونقل و ارزانی قیمت کالاست.
 
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵