کد مطلب : 21707
خام فروشی 75 درصد پنبه تولید شده درتاجیکستان
يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۶
خام فروشی 75 درصد پنبه تولید شده درتاجیکستان
75 در صدپنبه تولید شده درتاجیکستان خام فروشی می شود.
به دلیل کمبود امکانات فراوری پنبه  درتاجیکستان بیش از75 درصد پنبه این کشوربه صورت خام به خارج صادرمی شود.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به  نقل ازخبرگزاری اوستا، وزارت رشد اثقتصاد وتجارت تاجیکستان اعلام کرده است که طی هفت ماه سال جاری به خارج ازاین کشور به مبلغ 59  میلیون و 800  هزاردلار پنبه صادر شده است که  نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 30 درصد وازنظر مالی 38  میلیون و 700 هزار دلار کاهش داشته است.
اقتصاددانان تاجیک می گویند که خام فروشی پنبه  این کشوربه خارج  موجب می شود که مردم تاجیکستان  محصولاتی را که از همین پنبه درخارج  تولید و دوباره به  بازارداخلی این جمهوری برمی گردد، سه برابر گران ترخریداری کنند.
هرچند که  مقامات حکومتی سالیان زیادی است که  بحث ضرورت کارکرد پنبه  درداخل این کشورو تولید  محصولات را مطرح می کنند، ولی عملا هیچ اقدامی دراینباره انجام نمیدهند.
با وجود فراهم بودن زمینه تولید بیش از100 نوع  محصول از پنبه، درتاجیکستان به دلیل کمبود کارخانه های بافندگی و تلاش شرکتها برای خام  فروشی این مواد سود چندانی به دست نمی آید، زیرا عمده  پنبه تاجیکستان به  روسیه، چین، ترکیه ، قزاقستان و دیگر کشورها صادرمی شود و محصولات بافندگی آماده از این کشورها از پنبه  تاجیکستان دو باره به بازار داخلی این جمهوری برمی گردد که  با عوارض گمرکی به قیمت سه  برابر بیشتراز ارزش اصلی آن به  فروش می رسد.
 
 
Share/Save/Bookmark