کد مطلب : 19944
در جریان سفر به اسلام‌آباد
تقدیر وزیر خارجه ترکیه از نقش پاکستان در مبارزه با تروریسم
شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۳
تقدیر وزیر خارجه ترکیه از نقش پاکستان در مبارزه با تروریسم
وزیر امور خارجه ترکیه مذاکراتی رسمی با همتای پاکستانی خود در شهر اسلام‌آباد انجام داد و در جریان این مذاکرات از "تلاش‌های پاکستان برای مقابله با تروریسم و افراط‌گری" تقدیر کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری شینهوا، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در صدر یک هیات عالی‌رتبه کشورش به پاکستان سفر کرده و در جریان این سفر نشستی با شاه محمود قریشی، همتای پاکستانی خود داشت.
وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که هیات‌های همراه مقام‌های دو کشور نیز با یکدیگر دیدار کردند.
قریشی و چاووش‌اوغلو در کنفرانس خبری مشترکی بعد از مذاکرات رسمی خود گفتند، پاکستان و ترکیه بر سر تقویت هرچه بیشتر روابطشان در حوزه اقتصاد، تجارت، سرمایه گذاری و امور دفاعی توافق کردند.
قریشی گفت که این نشست همچنین فرصتی به منظور بررسی پیشرفت درمورد توافق تجارت آزاد به دست داد.
وزیر امور خارجه پاکستان اظهار کرد: دو طرف توافق کردند که مذاکرات درخصوص یک معاهده تجارت آزاد را احیا کرده و به یک نتیجه منطقی در سریع‌ترین زمان ممکن برسانند.
اشاره وی به وجود یک شورای راهبردی عالی رتبه در میان دو کشور است که مکانیزمی را به منظور تضمین اجرای پروژه‌های امضا شده میان دو کشور درنظر می‌گیرد.
به گفته قریشی سفرهای منظم مقام‌های عالی رتبه دو کشور و مذاکرات در چارچوب شورای عالی همکاری‌های راهبردی پاکستان و ترکیه نشان دهنده روابط دوجانبه نزدیک میان دو کشور در سطوح متفاوت است.
این دو مقام بر تلاش‌های دسته جمعی به منظور مقابله با اسلام هراسی فزاینده و دیگر تلاش‌های بدخواهانه به منظور تحریف در پیام اسلام تاکید کردند.
وزیر امور خارجه ترکیه اظهار داشت که کشورش شرکت‌های ترکیه‌ای را برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف در پاکستان تشویق خواهد کرد.
چاووش‌اوغلو گفت: ما همچنین تمایل داریم روابط نظامی خودمان را نیز هرچه عمیق تر سازیم.
او گفت: صنایع دفاعی ما توسعه چشمگیری پیدا کرده‌اند و ما برخوردار از دانش کارشناسی در حوزه‌های مختلف بوده و می‌توانیم از بسیار از تجارب یکدیگر نفع ببریم.
وزیر امور خارجه ترکیه در عین حال با ژنرال قمر جاوید باجوا، رئیس ارتش پاکستان نیز دیدار کرد و دو طرف در این دیدار به موضوعات امنیت منطقه‌ای و روابط پاکستان و ترکیه و همچنین مدیریت همکاری‌های امنیتی و دفاعی دو کشور پرداختند.
ارتش پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: وزیر امور خارجه ترکیه در این دیدار از همراهی پاکستان در راستای جلوگیری از هرگونه درگیری در منطقه تقدیر کرده و متعهد به تداوم همکاری‌ها به منظور بهتر کردن روابط میان دو کشور شد
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵