کد مطلب : 16884
قرقیزستان جولانگاه وهابیت در آسیای میانه
جمعه ۱۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۴۶
در پی افزایش شمار مبلغان سعودی و فعالیت مدارس ترویج اندیشه وهابیت، پدیده افراط گرایی اخیرا در قرقیزستان به عنوان یکی از کشورهای آسیای میانه رو به وخامت گذاشته است و قرقیزستان به صحنه فعالیت وهابی ها در این منطقه تبدیل شده است.
به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی لبنانی نبأ، صدور اندیشه های تروریستی یک تجارت بسیار پر سود برای رژیم سعودی به شمار می رود که با خونریزی و آشوب زنده است.
آل سعود علاوه بر حمایت مادی از تروریسم با انتشار مدارس وهابی و گسترش حوزه فعالیت وهابی ها حضور و نفوذ منطقه ای و بین المللی خود را تحکیم می کند و درهمین راستا حوزه فعالیت باندهای وهابی در خارج از عربستان گسترش یافته است.
پارلمان قرقیزستان تقریبا دو سال پیش پس از تصدی پست پادشاهی از سوی سلمان بن عبدالعزیز در یک اقدام اشتباه به شهروندان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس اجازه داد تا بدون ویزا وارد این کشور شوند تا بدین ترتیب سرمایه داران موجود در این کشورها را جذب خود کند.
این قانون دروازه را بر روی وهابیت با اندیشه های تروریستی اش بر روی کشوری گشود که در یک منطقه بسیار حساس و مهم واقع شده است که از چین شروع شده و با گذر از قفقاز و روسیه تا خاورمیانه امتداد می یابد.
این تصمیم قرقیزستان از نظر اقتصادی نتوانست به اهداف خود تحقق ببخشد بلکه بازتاب و انعکاس منفی بسیار گسترده ای به همراه داشت و فقط به عناصر تروریستی و تندرو فرصت بیشتری داد تا بسیاری از رواج دهندگان مکتب وهابیت تحت پوشش سرمایه گذاری از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به ویژه عربستان وارد قرقیزستان شوند.
عربستان برای انتشار اندیشه وهابی و سلفی در قرقیزستان مدارس بسیاری را برپا کرد و درهمین راستا مدرسه ای را در منطقه جلال آباد در جنوب کشور در کنار مسجدی بنا کرد.
رژیم سعودی در همین راستا با اختصاص مبلغ 30 میلیون دلار در نظر دارد 16 مدرسه دیگر را در سراسر قرقیزستان جهت جذب 150 تا 550 دانش آموز و دانشجوی دختر و پسر ایجاد کند.
تحلیل گران معتقدند ریاض توسط این مدرسه ها می خواهد عناصر تروریستی را بسیج کرده و به سایر کشورهای موجود درمنطقه به ویژه سوریه اعزام کند.
کمیته امنیت ملی قزقیزستان تا کنون چندین گروه تروریستی را که در سوریه مشغول نبرد بودند، قبل از بازگشت به این کشور جهت انجام اقدامات تروریستی در قرقیزستان و یا در کشورهای همسایه اش بازداشت کرده است.
مقامات قرقیزستان اعلام کردند که تروریست ها وابسته به تشکیلات جبهه النصره هستند و عامل حمله تروریستی به سفارت چین در سال گذشته هستند.
همچنین راحت سلیمانوف رئیس دستگاه اطلاعات قرقیزستان چندی پیش اعلام کرد که عامل انفجار مترو سنت پطرز بورگ روسیه در ماه می 2017 یک قرقیزی است که دارای شناسنامه روسی است.
آمارها نشان می دهد بیش از دو هزار قرقیزی با گروه های تندرو درحال حاضر در ارتباط هستند. براساس آمار رسمی به دلیل انتشار افراط گرایی و اندیشه های وهابی در قرقیزستان طی سال های 2010 تا 2017 در این کشور 1600 جنایت روی داده است.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵