کد مطلب : 22481
توضیحات روسیه درباره نشست با هیات ترکیه درباره ادلب
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۱
توضیحات روسیه درباره نشست با هیات ترکیه درباره ادلب
در حالی‌که وزارت خارجه روسیه از دست یابی به توافق در مذاکرات با دیپلمات‌های ترکیه درباره اجرای تعهدات طرفین درباره کاهش تنش در منطقه ادلب سوریه خبر داده، آنکارا علناً نارضایتی از نتیجه رایزنی‌ها در مسکو را اعلام کرده است.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو ، وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مقامات دیپلماتیک و نظامی روسیه و ترکیه در جریان مذاکرات 17-18 فوریه (28-29 بهمن ماه) در مسکو، بر تعهدات خویش نسبت به توافقات قبلی طرفین در زمینه کاهش تنش‌ها و فراهم سازی شرایط برای تسهیل وضعیت انسانی در منطقه کاهش تنش ادلب تأکید کردند.
در بیانیه وزارت خارجه آمده است: «ریاست هیئت روسی در این رایزنی‌ها برعهده  "الکساندر لاورنتیف" نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه و "سرگئی ورشینین" معاون وزیر امور خارجه روسیه بوده و نماینده اصلی طرف ترکیه‌ای نیز "سادات اونال" معاون وزیر امور خارجه این کشور بود. در این نشست مباحثات مفصل دو طرف درباره اوضاع کلی در جبهه‌های زمینی در سوریه با تأکید بر وخامت وضعیت کنونی در منطقه کاهش تنش ادلب ادامه یافت. و در نهایت هر دو طرف بر پایبندی خود به توافقنامه‌های موجود بین مسکو و آنکارا که در آنها اتخاذ تدابیری برای کاهش تنش و سهولت در وضعیت انسانی در استان ادلب، ضمن ادامه مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه پیش بینی شده، تأکید کردند.
وزارت خارجه روسیه یادآور شد که دستیابی به امنیت و ثبات درازمدت در ادلب و سایر مناطق سوریه در طولانی مدت فقط بر اساس اجرای تعهد همه کشورها به اصل احترام به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی این کشور امکان پذیر خواهد بود.
بر اساس این اطلاعات، علاوه بر این ، دو طرف بر اهمیت پیشبرد روند سیاسی برای حل و فصل مشکلات در سوریه، که باید توسط خود سوری‌ها و با کمک سازمان ملل هدایت و انجام شود، آنگونه که در قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت تصریح شده، نیز تأکید کردند.
در این نشست نمایندگانی از سوی وزارت دفاع روسیه نیز حضور داشتند.
 
ترکیه از نتیجه مذاکرات با روسیه درباره اوضاع ادلب سوریه راضی نیست
به نوشته این روزنامه، برغم بیانیه وزارت خارجه روسیه، "ابراهیم کالین" سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که مقامات آنکارا از نتیجه مذاکرات صورت گرفته با طرف روسی در مسکو درباره حل و فصل اوضاع در منطقه ادلب سوریه راضی نیستند.
کالین گفت: «ما نقشه مرزهای منطقه کاهش تنش ادلب را که روسیه پیشنهاد داده، نمی پذیریم. ما اهدافی همچون دست یابی به نفت یا تصرف سرزمین را در سر نداریم. ما فقط می خواهیم از غیرنظامیان محافظت کنیم و به ثبات در منطقه دست یابیم. موج پناهندگان به تدریج بر ترکیه فشار می آورد.»
 
 
Share/Save/Bookmark