کد مطلب : 19421
توافق روسیه و ازبکستان بر سر ساخت نیروگاه هسته‌‎ای
يکشنبه ۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۷
توافق روسیه و ازبکستان بر سر ساخت نیروگاه هسته‌‎ای
سفیر ازبکستان در روسیه گفت: 2 کشور در مورد ساخت نیروگاه هسته‌ای در ازبکستان به توافق رسیدند و در حال حاضر طرح ساخت نیروگاه هسته‌ای تدوین می‌شود.
 «بهرام اشرف خان اف» سفیر ازبکستان در روسیه گفت: 2 کشور در مورد ساخت نیروگاه هسته‌ای در ازبکستان به توافق رسیدند و در حال حاضر طرح ساخت نیروگاه هسته‌ای تنظیم می‌شود.
بهرام اشرف‌خان‌اف افزود: ارزش کلی این طرح 13 میلیارد دلار است که معادل 11 میلیارد و 300 میلیون دلار آن از روسیه می‌باشد.  
ازبکستان و روسیه همکاری‌های خود در زمینه بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته‌ای را پس از امضای قرارداد بین دولتی در ماه دسامبر سال 2017 میلادی آغاز کردند.
در حال حاضر 2 گروه کاری ایجاد شده که آنها از روی طرح ساخت نیروگاه هسته‌ای در ازبکستان و در زمینه توسعه علمی و فنی فعالیت می‌کنند.
بر اساس این گزارش، امسال برای ازبکستان جهت آموزش دانشجویان در رشته‌های هسته‌ای در روسیه سهمیه اختصاص یافته است.
در تاریخ 2 نوامبر سال 2017 میلادی در پایان گفت‌وگوهای ازبکستان و روسیه در چارچوب سفر «دمیتری مدودف» نخست وزیر روسیه به ازبکستان یادداشت تفاهمی در مورد همکاری‌های متقابل بین شرکت دولتی «روس اتم» و فرهنگستان علوم ازبکستان و همچنین قراردادی برای تولید و صادرات سوخت هسته‌ای برای رآکتور  ВВР-СМ بین شرکت سهامی تولیدکننده سوخت هسته‌ای روسیه «ТВЭЛ» (وابسته به «روس اتم») و انستیتوی فیزیک هسته‌ای فرهنگستان علوم ازبکستان امضا شده است.
در ازبکستان ایستگاه اتمی یا برنامه هسته‌ای وجود ندارد به همین دلیل، تمام اورانیومی که استخراج می‌شود در بخش صادرات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بر اساس گزارش کمیته دولتی اکتشافات زمین شناسی ازبکستان، فقط ذخایر کشف و ثبت شده در این کشور در حدود 200 هزار تن ارزیابی شده که با این مقدار اورانیوم این کشور می‌تواند در فهرست 10 کشور صادرکننده اورانیوم وارد شود.
در این فهرست کشورهایی همچون استرالیا، کانادا، روسیه و قزاقستان قرار دارند
 
 
Share/Save/Bookmark