کد مطلب : 21581
سفر وزیر دفاع ترکیه به شانلی اورفا در مرز سوریه
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۷
سفر وزیر دفاع ترکیه به شانلی اورفا در مرز سوریه
وزیر دفاع ترکیه برای بازدید از نقاط مرزی با سوریه به استان شانلی اورفا سفر کرد.
 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از دیلی صباح، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه برای بازدید از نیروهای نظامی این کشور به استان شانلی اورفا در نزدیکی مرز با سوریه سفر کرد.
بر اساس گزارش‌ها خلوصی آکار از روند ایجاد مرکز هماهنگی منطقه امن در شمال سوریه بازدید کرد.
هواپیماهای بدون سرنشین ترکیه به منظور رصد مناطق شمالی سوریه به عنوان بخشی از توافق نامه ایجاد منطقه امن در شمال سوریه که در تاریخ 14 آگوست میان کشور و آمریکا امضا شد، پروازهای شناسایی خود را در اراضی شمالی سوریه آغاز کردند.
پیش از این خلوصی آکار اعلام کرده بود که ترکیه و آمریکا به زودی یک مرکز هماهنگی برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه راه اندازی خواهند کرد. در نهایت در تاریخ 14 آگوست آنکارا و واشنگتن توافق نامه‌ای در این زمینه امضا کردند.
به گفته آکار، آمریکا می‌داند که ترکیه اجازه ایجاد هیچگونه سازمانی در مرزهای خود را نخواهد داد.
وی خاطر نشان کرد که ترکیه اصرار دارد تا عمق منطقه امن در شمال سوریه 30-40 کیلومتر باشد.
آکار تأکید کرد که ایالات متحده باید تروریست‌های "ی پ گ" و "پ ی د" را خلع سلاح کند.
در تاریخ 4 ژوئن 2018 مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه و مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا درباره نقشه راه درباره منبج سوریه در واشنگتن با یکدیگر صحبت کردند. هم چنین در جلسه‌ای در بروکسل، دو طرف درباره عملیات شاخه زیتون در سوریه نیز گفت‌وگو کردند.
منطقه امن در شمال سوریه شامل سرزمینی به عمق 32 کیلومتر در طول مرز 460 کیلومتری میان ترکیه و سوریه است.
در نتیجه اجرایی شدن این منطقه، شمال سوریه به دو بخش تقسیم خواهد شد؛ بخش نخست از مرز عراق و سوریه شروع می‌شود و تا شهر قامیشلی سوریه گسترش می‌یابد، زیرا نیروهای دولتی سوریه این شهر را کنترل می‌کنند.
بخش دوم منطقه امن نیز از شهر قامیشلی شروع شده و تا شهر جرابلس ادامه خواهد داشت. جرابلس در جریان عملیات سپر فرات که توسط نیروهای مسلح ترکیه در سال 2016 انجام شد از وجود نیروهای داعشی آزاد شد.
 
 
Share/Save/Bookmark