کد مطلب : 23831
واکنش آنکارا به اظهارات وزیر خارجه یونان درباره وضعیت اقلیت‌ها در ترکیه
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۷
واکنش آنکارا به اظهارات وزیر خارجه یونان درباره وضعیت اقلیت‌ها در ترکیه
سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه انتقاد وزیر امور خارجه یونان از نحوه برخورد ترکیه با اقلیت یونانی را «تراژی‌کمیک» دانست.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، حامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه طی بیانیه‌ای اظهارات نیکوس دندیاس، وزیر امور خارجه یونان درباره نحوه برخورد ترکیه با اقلیت یونانی را «تراژی‌کمیک» خواند.
وی در این بیانیه افزود: «این تراژی‌کمیک است که وزیر امور خارجه کشوری که به‌دلیل سیاست سرکوبگرانه آن علیه اقلیت ترک در تراکیای غربی، از سوی دادگاه حقوق‌بشر اروپا 3 بار محکوم شده است، از نحوه برخورد کشورمان با اقلیت‌ها انتقاد می‌کند».
آکسوی تصریح کرد: «بسیاری از اقدامات سازنده دولت ترکیه برای حل مشکلات اقلیت ارتدکس یونانی طی چند سال گذشته با هماهنگی آنها محقق شده است. این درحالی است که یونان به‌ عنوان یک عضو اتحادیه اروپا که خود را مهد دموکراسی می‌بیند، در خصوص حل مشکلات اقلیت ترک در تراکیای غربی پیشرفتی نداشته، بلکه عقب مانده است».
وی افزود: «ترکیه در چارچوب مطالبات شهروندان ارتدکس یونانی مدارس گوچه‌آدا را تنها برای 4 دانش‌آموز باز کرد. ولی یونان به بستن مدارس اقلیت‌ها در تراکیای غربی ادامه می‌دهد. تعداد مدارس اقلیت‌ها در تراکیای غربی طی 25 سال گذشته از 231 به 115 کاهش یافته که این ملموس‌ترین نمونه نگرش دو کشور نسبت به اقلیت‌ها به شمار می‌رود. وزیر امور خارجه یونان قبل اینکه چنین اظهارات وحشتناکی داشته باشد، باید به آینه بنگرد، ابتدا جلوی خانه خود را جارو کند».
 
 
Share/Save/Bookmark