کد مطلب : 21671
تاکید بر ضرورت گسترش روابط تاجیکستان و قرقیزستان
دوشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۷
تاکید بر ضرورت گسترش روابط تاجیکستان و قرقیزستان
سفیر قرقیزستان در دوشنبه بر ضرورت گسترش روابط کشورش با تاجیکستان تاکید کرد.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به  نقل از خبرگزاری اوستا، ژانش رستم بیک اف در مصاحبه اختصاصی با این خبرگزاری به مناسبت بیست و هشتمین سالگرد استقلال قرقیزستان گسترش روابط همه  جانبه را با تاجیکستان خواستار شد.
وی از تاسیس شورای هماهمنگی بین دولتی، شورای وزیران امور خارجه دو کشور و کمیسیون مشترک علامت گذاری مرزی برای گسترش روابط دوجانبه میان قرقیزستان و تاجیکستان خبر داد.
سفیر بیشکک در دوشنبه افزود: قرقیزستان و تاجیکستان درچارچوب برنامه همکاری های جامعه همسود، سازمان پیمان امنیت جمعی وسازمان همکاری شانگهای برای حفظ ثبات و امنیت درمنطقه آسیای مرکزی تلاش می کنند.
رستم بیک اف گفت: این دو کشور در شرایط مشابه جغرافیایی واقع شده اند که اقتضا  می کند روابط اقتصادی و تجاری، حمل و نقل، آب و انرژی دو جانبه را هماهنگ  گسترش دهند.
به  گفته این مقام قرقیز، تا به امروز کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و تجاری قرقیزستان و تاجیکستان 16 نشست  برگزارکرده است که زمینه  توسعه همکاری ها  دربخشهای  مختلف را فراهم می کند.
 سفیرقرقیزستان  دردوشنبه ابراز امیدواری کرده است که  کمیسیون مشترک علامت  گذاری مرزی دو کشور، روند تعیین خطوط مرزی را شتاب بخشد.
   نخستین یادداشت تفاهم سیاسی میان تاجیکستان و قرقیزستان برای برقراری روابط رسمی دیپلماتیک در14 ژانویه سال 1993 به  امضا رسید وسفارت قرقیزستان در دوشنبه در سال 1997 گشایش یافت. تاجیکستان  هم سفارت خود دربیشکک را در سال 2002  افتتاح  کرد.
 
 
Share/Save/Bookmark