کد مطلب : 23985
درخواست ۱۷۰ نماینده آمریکایی از بایدن برای فشار به ترکیه
سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۲
درخواست ۱۷۰ نماینده آمریکایی از بایدن برای فشار به ترکیه
۱۷۰ عضو مجلس نمایندگان آمریکا از دولت بایدن خواستند تا ترکیه را به خاطر مسائل حقوق بشری تحت فشار قرار دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، 170 عضو مجلس نمایندگان آمریکا از هر دو حزب سیاسی، نامه‌ای را امضا و برای آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده ارسال کرده‌اند و در آن از دولت جو بایدن خواسته‌اند تا به مسائل دردسرساز و مشکل آفرین حقوق بشری در ترکیه رسیدگی کند.
بر اساس این گزارش، نمایندگان آمریکایی از دولت بایدن خواسته‌اند تا در تنظیم و تدوین سیاست خارجی در قبال ترکیه، مسائل حقوق بشری را مدنظر قرار دهد.
در این نامه که تاریخ آن مربوط به 26 فوریه است ولی روز دوشنبه علنی شده، آمده است: ترکیه برای مدت زمان طولانی متحد و شریک مهمی برای آمریکا بوده است ولی دولت رجب طیب اردوغان موجب تیره و تار شدن روابط دو کشور شده است.
این نامه افزود: مسائل راهبردی از اهمیت زیادی در روابط دو جانبه برخوردار است ولی نقض متعدد و متوالی حقوق بشر که در ترکیه در حال وقوع است نیز مایه نگرانی جدی است.
این در حالی است که اردوغان 20 فوریه در اظهاراتی گفت: منافع مشترک ترکیه و آمریکا مهمتر از اختلافات دو کشور است و ترکیه خواستار ارتقای همکاری با واشنگتن است.
ولی روابط دو کشور بر سر مسائل مختلف با چالش های جدی روبرو شده است، از جمله تصمیم ترکیه برای خریداری سامانه دفاع موشکی اس 400 از روسیه و حمایت آمریکا از شبه نظامیان کرد در شمال سوریه.
 
 
 
Share/Save/Bookmark