کد مطلب : 21725
پاسخ به اظهارات جنجالی مشاور اردوغان
چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۲
پاسخ به اظهارات جنجالی مشاور اردوغان
بلنت آرنچ در مورد آزادی بیان انتقاداتی مطرح کرده که به کام حزب عدالت و توسعه خوش نیامده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی خبرترک٬ بلنت آرنچ از معاونین اسبق اردوغان و از موسسین حزب عدالت و توسعه که هم اکنون به عنوان یکی از مشاورین نهاد ریاست جمهوری فعالیت می‌کند٬ در مورد آزادی بیان انتقاداتی مطرح کرده که به کام حزب عدالت و توسعه خوش نیامده است.
آرنچ دیروز اعلام کرد: احمد ترک شهردار برکنار شده ماردین را از نزدیک می‌شناسم. او هیچ ارتباطی با ترور و تروریسم ندارد و اتفاقاً انسانی است که برای استقرار صلح در ترکیه تلاش کرده است. من به عنوان یک حقوقدان معتقدم که در برکنار کردن این شهرداران باید موازین حقوقی رعایت شود.
وی در ادامه و در مورد آزادی بیان گفت: به خوبی به  خاطر دارم که زمانی جناب اردوغان به خاطر قرائت یک شعر دینی به دادگاه فراخوانده شد. من و دیگر رفقای حقوقدان دور او جمع شدیم و گفتیم به دادگاه بروید و نگران چیزی نباشد. اما در کمال تعجب٬ دادگاه برای او حکم زندان صادر کرد. لذا رئیس جمهوری که قبلاً خودش به خاطر خواندن یک شعر زندانی شده٬ باید صبر و تحمل بیشتری داشته باشد. ما باید به آزادی بیان احترام بگذاریم. ممکن است ما از خانم کافتانجی اوغلو خوشمان نیاید اما نباید به خاطر چند توییت برای او حکم زندان صادر شود.
آرنچ در مورد احتمال تاسیس یک حزب جدید توسط علی باباجان و دیگران گفت: من این اقدام را نمی‌پسندم و چنین چیزی به ضرر حزب عدالت و توسعه است. چرا؟ چون آنان از سبد ما رای برمی‌دارند و چنین چیزی به تضعیف آکپارتی منجر می‌شود.
اظهارات باباجان در مورد احمد ترک٬ کافتانجی اوغلو و آزادی بیان در ترکیه٬ با واکنش تند و منفی بسیاری از مسئولین و نمایندگان حزب عدالت و توسعه روبرو شد.
درباره همین موضوع ابراهیم کالین سخنگوی نهادریاست جمهوری ترکیه گفت: این اظهارات ربطی به نهاد ریاست جمهوری ندارد و حرف‌ها و دیدگاه‌های فردی و مستقل خود ایشان است
 
 
Share/Save/Bookmark