کد مطلب : 23435
برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تاجیکستان
يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۸
برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در تاجیکستان
مردم تاجیکستان امروز(یکشنبه) برای انتخاب رییس جمهور کشور از میان پنج کاندیدا از جمله رئیس جمهور فعلی به پای صندوق‌های رای رفتند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری شینهوا، به گفته کمیسیون انتخابات و همه پرسی تاجیکستان، ۶۸ حوزه رای‌گیری در این کشور به همراه ۳۳۷۵ حوزه اخذ آرا و ۳۹ حوزه رای‌گیری در خارج از تاجیکستان مامور کسب آرای مردمی هستند.
در مجموع ۴.۹ میلیون تن برای این رای گیری ثبت نام کرده‌اند. حوزه‌های رای گیری در تاجیکستان از شش صبح تا ۲۰ به وقت محلی امروز باز هستند.
به دلیل پاندمی کرونا، تمامی معیارها و استانداردهای بهداشتی و درمانی مدنظر هستند و رای دهندگان باید ماسک داشته باشند و دمای بدن آنها اندازه گیری می‌شود و باید فاصله گذاری اجتماعی را در حوزه‌های رای گیری رعایت کنند.
در کنار امامعلی رحمانف، رئیس جمهوری کنونی تاجیکستان که برای این انتخابات کاندیدا شده،‌ میروج عبداللف از حزب کمونیست تاجیکستان، رستم لاتیسانا از حزب آگراریان، عبدالحلیم غفارف از حزب سوسیالیست و رستم رحمتزاده از حزب اصلاحات اقتصادی دیگر کاندیداها هستند.
بر اساس قانون تاجیکستان، انتخابات در صورتی تایید می‌شود که بیش از ۵۰ درصد شرکت کنندگان آرای خود را به صندوق‌ها بیندازند. پیروز این رقابت هم باید بیش از نیمی از آرا را کسب کند.
۱۴۵ ناظر بین المللی از سازمان‌های بین المللی چون سازمان همکاری شانگهای و کشورهای مستقل همسود بر این روند انتخاباتی نظارت دارند. همچنین ۲۶۷ نمانیده از رسانه‌های محلی و خارجی نیز این انتخابات را پوشش می‌دهند
 
 
Share/Save/Bookmark