کد مطلب : 21185
ازبکستان در شرف انتخاب نهایی برای جایابی نیروگاه هسته‌ای
دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۵
ازبکستان در شرف انتخاب نهایی برای جایابی نیروگاه هسته‌ای
بر اساس توافقات صورت گرفته و تحقیقات انجام شده، مناطق بالقوه مناسب برای ایجاد سایت‌های مربوط به نیروگاه‌های هسته‌ای، در چهار منطقه در ناووی و بخارا، منطقه مخزن توداکول و در سه سایت در منطقه جیزاخ، نزدیک دریاچه توزکان انجام شده است.
 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آژانس خبری ملی ازبکستان، بر اساس توافقنامه‌ به امضا رسیده میان جمهوری ازبکستان و فدراسیون روسیه درباره همکاری در زمینه ساخت یک نیروگاه هسته‌ای، به گفته مقامات این کشورها اولین مرحله از کار مهندسی و بررسی یکپارچه آن‌ صورت گرفته است.
بر این اساس طبق گزارش‌های ارائه شده، از سال 2018 تا ماه مارس سال جاری مناطق بالقوه مناسب برای ایجاد سایت‌های مربوط به نیروگاه‌های هسته‌ای، در چهار منطقه در ناووی و بخارا، منطقه مخزن توداکول و در سه سایت در منطقه جیزاخ، نزدیک دریاچه توزکان انجام شده است.
در همین راستا، با در نظر گرفتن نتایج بررسی‌های امکان سنجی مهندسی و اقتصادی، و بر اساس تصمیم جلسه گروه مشترک کاری برای هماهنگ‌سازی و اجرای پروژه ساخت نیروگاه هسته‌ای در ازبکستان و همکاری علمی، فنی و شورای کارشناس آژانس توسعه انرژی هسته‌ای تحت نظارت وزارت انرژی ازبکستان انجام گرفته است. 
نتیجه نظرات متخصصان و کارشناسان بین‌المللی این است که بهترین  مکان جهت احداث نیروگاه، مابین دریاچه توسکان و دریاچه آیدار آرانائی در منطقه جیزاخ است. تا به امروز تلاش‌ها، در راستای تاییدیه نهایی منطقه منتخب ادامه دارد.
بنا بر گزارش‌های ارائه شده، به منظور سرعت بخشیدن به کار راه‌اندازی پروژه و ایجاد راهکارهای مناسب جهت طراحی و ساخت و ساز بیشتر، در 17 مه قراردادی با شرکت «اتم استوری اکسپورت» ، که صادر کننده خدمات و تجهیزات انرژی هسته‌ای و تابعی از شرکت انرژی اتمی روسیه «روس اتم» است، به انعقاد رسید.
گفتنی است با روی کار آمدن شوکت میرضیایف در ازبکستان، یکی از نیازهای اساسی این جمهوری آسیای مرکزی دو برابر کردن انرژی تولیدی این کشور تا سال 2030 است.
در چارچوب برنامه‌های اصلاحی و توسعه اقتصادی ازبکستان، گفته می‌شود این کشور به میزان قابل توجهی انرژی نیازمند است که در چارچوب تاسیسات فعلی قابل تامین نیست. از همین رو، تلاش‌های زیادی از سوی دولت ازبکستان برای تامین این کسری تولید انرژی صورت گرفته است.
علاوه بر بازسازی و مدرنیزاسیون نیروگاه‌های حرارتی فعلی، احداث نیروگاه‌های حرارتی جدید و اتکاء به انرژی خورشیدی و دیگر انرژی‌های نو، ایجاد و توسعه صنایع هسته‌ای با مشارکت روسیه یکی از مهم‌ترین رویکردهای میرضیایف بوده است. در این راستا، مسکو و تاشکند توافقاتی در این زمینه به دست آورده و طبق برنامه اعلام شده دو طرف، این توافقات در حال اجرا می‌باشند.
 
 
Share/Save/Bookmark