کد مطلب : 21428
اولین محموله از ترکیه به گرجستان از طریق خط آهن جدید تحویل می شود
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۷
اولین محموله از ترکیه به گرجستان از طریق خط آهن جدید تحویل می شود
اولین محموله ارسالی از ترکیه به گرجستان از طریق راه آهن جدید در تاریخ ۲۳ ژوئیه تحویل داده خواهد شد.
 به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از apsny.ge، مدیرعامل راه آهن گرجستان اعلام کرد که نخستین محموله باری از ترکیه به این کشور و از طریق خط آهن باکو-تفلیس-کارس در تاریخ 23 ژوئیه منتقل خواهد شد.
به همین مناسبت مراسمی به استقبال اولین ورود قطار از طریق این خط آهن با حضور مقامات گرجستانی برگزار خواهد شد.
قرار است یک قطار شامل پنج واگن از مرکز تدارکاتی در منطقه ارزوروم ترکیه خارج شده و به تفلیس، پایتخت گرجستان برسد.
راه‌آهن باکو – تفلیس – قارص یک خط راه‌آهن است که به‌طور مستقیم جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه را به یکدیگر وصل می‌کند. این پروژه در سال 2017 به پایان رسید. پروژه باکو-تفلیس-قارص برای تکمیل کریدور حمل و نقل ارتباط جمهوری آذربایجان به ترکیه (و در نتیجه آسیای مرکزی و چین به اروپا) از طریق راه‌آهن در نظر گرفته شده‌است. این خط برای حمل و نقل اولیه سالانه با حجم 6٫5 میلیون تن در نظر گرفته شده و هدف آن در دراز مدت بیش از 17 میلیون تن است.
جمهوری آذربایجان برای ساخت و ساز راه‌آهن در خاک گرجستان، 220 میلیون دلار وام به گرجستان با بازپرداخت 25 ساله و نرخ بهره سالانه 1 درصد ارائه داده‌است. از سپتامبر 2007 صندوق دولتی نفت آذربایجان 50 میلیون دلار قسط این وام را اعطا نمود. در فوریه 2007 در تفلیس، یک توافق سه جانبه مابین جمهوری آذربایجان، گرجستان و ترکیه برای راه اندازی و ساخت و ساز این راه‌آهن امضا شد. در 21 نوامبر 2007، روسای جمهور آذربایجان (الهام علی اف)، گرجستان (میخائیل ساکاشویلی) و ترکیه (عبدلله گل) در طی مراسمی ساخت و ساز راه‌آهن در تفلیس را افتتاح کردند و ساخت اولین ریل در ترکیه در ژوئیه سال 2008 از کارس آغاز شد. این خط آهن در تاریخ 30 اکتبر 2017 با حضور سران این سه کشور به صورت آزمایشی افتتاح و آغاز به کار کرد
 
 
Share/Save/Bookmark