کد مطلب : 19548
سخنان دکتر علی اکبر ولایتی پس از دیدار با پوتین
پنجشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۸
سخنان دکتر علی اکبر ولایتی پس از دیدار با پوتین
دکتر علی اکبر ولایتی با اشاره به زمان حدود دو ساعته این ملاقات عنوان داشت: این دیدار بسیار سازنده، روشن و صمیمانه بود و در مورد همه موضوعات مورد علاقه دو کشور گفتگو کردیم.

🔺فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران به روسیه گفت: رئیس جمهور روسیه از پیشرفت روابط با جمهوری اسلامی ایران در طی ماه ها و سالهای اخیر ابراز رضایت داشتند چرا که آقای روحانی دیدارهای متعددی با آقای پوتین داشتند و اطلاع دارم که رئیس جمهور کشورمان نیز در این باره قدردان هستند.

🔺وی تاکید کرد: مقام معظم رهبری از دیرباز به روابط ایران و روسیه به عنوان روابطی راهبردی و استراتژیک نگاه می کنند و همچنان این سیاست جمهوری اسلامی ایران تحت اشراف و رهنمودهای مقام معظم رهبری دنبال خواهد شد و رئیس جمهور روسیه نیز بر همین باور است.

🔺ولایتی با اشاره به اشتراکات زیاد دو کشور تصریح کرد: این تعدد اشتراکات، دو کشور را به یکدیگر پیوند داده و با گذشت زمان نیز این روابط مستحکم تر نیز شده است.

🔺وی با اشاره به روابط دو جانبه تهران - مسکو گفت: طبق آمار رئیس جمهور روسیه در 4 ماهه نخست سال 2018 میزان تبادلات تجاری دو کشور 36 درصد افزایش یافته است .

🔺ولایتی افزود: همچنین در این دیدار درباره همکاری های نفتی، هسته ای صلح آمیز، ارتباطات، راه آهن و بویژه خط ارتباطی شمال - جنوب نیز بحث و گفتگو کردیم.

🔺مشاور رهبری در امور بین الملل همچنین با اشاره به انعقاد قراردادهایی به ارزش 10 میلیارد دلار با دو شکرت نفتی روسیه (نفت و گاز پروم) گفت: پوتین تاکید داشت حجم روابط نفتی ایران و روسیه می تواند تا ۵۰ میلیارد دلار افزایش یابد و شرکت های روسی می توانند جایگزین شرکت های غربی شود.

🔺دکتر ولایتی به گفتگو با پوتین در خصوص همکاری های صنعتی دو کشور هم اشاره کرده و گفت: در مورد دو رآکتور هسته ای در حال ساخت و رآکتورهای برقی و آب شیرین کن برای سواحل جنوب و انتقال تکنولوژی برای تاسیس رآکتورهای کوچک ایشان از جزییات اطلاع داشتند.

🔺آقای پوتین اعلام آمادگی کرد که در بخش‌های دیگر راه آهن کشورمان نیز سرمایه گذاری شود و بر طرح کریدور شمال جنوب؛ پطرزبورگ - چابهار تأکید کرد یعنی خطی که برای حمل کالا از آسیای جنوبی و جنوب شرقی از طریق ایران ۴۰ درصد صرفه جویی در هزینه و ۴۰ درصد صرفه جویی در وقت را در بر دارد.

🔺در زمینه همکاری های ایران و روسیه در سوریه نیز ولایتی اینچنین عنوان داشت: ایران و روسیه به همکاریهای خود در سوریه ادامه می دهند و این همکاری‌ها در حوزه دفاعی و سیاسی ادامه خواهد یافت . همچنین اجلاس سران ایران روسیه و ترکیه در مورد سوریه در تهران برگزار خواهد شد.

🔺ولایتی در خصوص برجام نیز افزود: روسیه تحریم‌های یک جانبه آمریکا را قبول ندارند و در مورد برجام حق را به ایران دادند و از این موضع ایران دفاع کردند.

🔺مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در پایان خبر داد که با الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه نیز دیدار خواهد داشت و موضوعات دو جانبه بطور مفصل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

🔺 دکتر ولایتی افزود: ملاقات پوتین و ترامپ تعیین کننده است .از یک طرف ناتو بندی را در مورد ایران داشتند و ایران و روسیه بین اتحاد خط مقاومت در منطقه با محوریت ایران و روسیه خط مقاومت برنده خواهد بود.

🔺وی افزود: همکاری ایران و روسیه الگویی برای همکاریهای ایران و چین و هند و سایر کشورها خواهد بود. روسیه تصمیم استراتژیک برای همکاری با ایران گرفته و منافع دو کشور با این روابط تامین می شود و مداخلات رژیم صهیونیستی این روابط را تحت تاثیر قرار نمی دهند.

منبع: بخش رسانه ای سفارت ج.ا.ايران در روسيه
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵