کد مطلب : 17838
دیدار وزیران امور خارجه تاجیکستان و قرقیزستان در دوشنبه
دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۴
دیدار وزیران امور خارجه تاجیکستان و قرقیزستان در دوشنبه
وزرای امور خارجه تاجیکستان و قرقیزستان در شهر دوشنبه موضوع همکاری‌های دو جانبه، اوضاع امنیتی منطقه و هماهنگی فعالیت دو کشور را در سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای مورد بررسی قرار دادند.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه تاجیکستان، در دیدار سراج الدین اصل‌اف و ارلان عبدالدی‌اف درباره گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری، حمل و نقل، آب و انرژی، علامت گذاری مرز مشترک تاجیکستان و قرقیزستان، مبارزه با تروریسم و جنایات سازمان یافته و قاجاق مواد مخدر بحث و تبادل نظر شد.
در این دیدار همچنین موضوع آمادگی دو کشور برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری در ماه دسامبر امسال در شهر دوشنبه مورد بررسی قرار گرفت.
اصل اف و عبدالدی‌اف بر ضرورت شتاب گرفتن روند علامت گذاری مرز مشترک تاجیکستان و قرقیزستان نیز تأکید کردند.
در پی دو دهه مذاکرات مقامات دو کشور بر سرحل اختلافات مرزی، تنها 520 کیلومتر از مرز721 کیلومتری تاجیکستان و قرقیزستان علامت گذاری شده است.
اختلاف تاجیکستان و قرقیزستان بر سر برخی از مناطق مرزی دو کشور در ولایت‌های سغد و باتکند از جمله مشکلات طرف‌ها برای دستیابی به توافق جامع در این زمینه می‌شود.
بر اساس مرزبندی‌های دوران شوروی برخی از مناطق مرزی دو کشور به طور مشخص علامت‌گذاری نشده و اکنون به منشاء اختلاف مقامات تاجیکستان و قرقیزستان تبدیل شده است.
 
 
Share/Save/Bookmark