کد مطلب : 21266
ترکیه در قرقیزستان انستیتوی نظامی می‌سازد
دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
ترکیه در قرقیزستان انستیتوی نظامی می‌سازد
سفیر قرقیزستان در ترکیه در دیدار با وزیر دفاع این کشور، پیرامون اجرای توافقی که چندی پیش در خصوص ساخت یک مرکز آموزش نظامی در قرقیزستان توسط ترکیه صورت گرفته بود، گفت‌و‌گو کرد.
 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آکی‌پرس، کوبانچی‌بیک عمرعلی‌اف، سفیر قرقیزستان در ترکیه با هولوسی آکار، وزیر دفاع ملی این کشور پیرامون همکاری های دو کشور در حوزه مسائل نظامی و دفاعی بحث و گفت‌و‌گو کرد.
عمرعلی‌اف در این دیدار از طرف ترکی در خصوص حمایت‌های فنی نظامی از قرقیزستان  و آموزش نیروهای نظامی این کشور در انستیتوها ترکیه، قدردانی کرد.
ترکیه و قرقیزستان پیش از این در خصوص ساخت یک انستیتوی نظامی در حوزه آموزش سطوح بالای افسران نظامی نیروهای مسلح قرقیزستان توافق کرده بودند.
سفیر قرقیزستان در ترکیه در این زمینه اظهار داشت که طرف قرقیزی یک نقشه زمین برای ساخت و ساز این موسسه نظامی تخصیص داده و شرایط را برای ساخت سریع‌تر این مرکز توسط طرف ترکی، فراهم آورده است.
 هولوسی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه نیز تصمیم ترکیه برای اجرای این پروژه را تایید کرد.
گفتنی است این همکاری‌های بیشکک و آنکارا در حالی صورت می‌گیرد که طی سال‌های اخیر حضور جریان وابسته به فتح‌الله گولن در قرقیزستان یکی از موضوعات چالشی روابط دو کشور بوده است. در ماه رمضان سال جاری سفیر ترکیه در قرقیزستان که به مراسم افطاری مفتیات این کشور دعوت شده بود، با مشاهده حضور یکی از افراد وابسته به گولن در این مراسم، افطاری را ترک کرده و ضمن انتقاد به مفتی قرقیزستان گفته بود شما باید بین ترکیه و یک گروه تروریستی، یکی را انتخاب کنید.
با این حال به نظر می‌رسد به رغم این چالش‌ها، دو کشور همچنان در مسیر توسعه مناسبات قرار دارند
 
 
Share/Save/Bookmark