کد مطلب : 18756
رئیس جمهور ترکمنستان به کویت و امارات سفر می‌کند
شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۲۸
رئیس جمهور ترکمنستان به کویت و امارات سفر می‌کند
وزیر امور خارجه ترکمنستان از سفر رسمی رئیس جمهور این کشور به کویت و امارات متحد عربی در آینده نزدیک خبر داد.
 
به گزارش روزشنبه خبرگزاری ایرنا به نقل از تلویزیون ملی ترکمنستان، «رشید مرداف» وزیر امور خارجه ترکمنستان در جلسه هیات دولت که به سرپرستی «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور این کشور برگزار شد، گزارشی از آمادگی و تدارکات سفر «بردی‌محمداف» به کویت و امارات متحد عربی را ارائه داد.
رئیس جمهور ترکمنستان نیز، بر عزم جدی دولت خود در زمینه توسعه و گسترش هر چه بیشتر روابط و همکاری‌های بلندمدت با کشورهای خاور میانه و خلیج فارس، به خصوص کشورهای کویت و امارات متحد عربی تآکید کرد.
رئیس جمهور ترکمنستان همچنین به وزیر خارجه این کشور دستور داد ، در سفرهای جداگانه به کویت و امارات که در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت،بالاترین سطح سازماندهی و تدارکات انجام شود.
سفر آتی رئیس جمهور ترکمنستان به کویت در حالی است که وزیر امور خارجه این کشور در آبان ماه سال 96 در رأس یک هیأت عالی رتبه سیاسی و اقتصادی به کویت سفر کرده با «شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح» دیدار و چگونگی توسعه و گسترش روابط و همکاری های دوجانبه و نیز مقدمات سفر آتی رئیس جمهور متبوعش به کویت را بررسی کردند.
ترکمنستان در سال 1995 میلادی روابط دیپلماتیک خود را با کشور کویت برقرار کرد و این کشور با توجه به اصل بیطرفی خود با همه کشورهای عربی به خصوص کشورهای عربی خلیج فارس روابط و همکاری فعال دارد.
کویت کشوری در خاورمیانه است که با کشورهای عراق و عربستان سعودی دارای مرزهای خاکی و با ایران از راه خلیج فارس دارای مرزهای آبی است. پایتخت آن، شهر کویت می‌باشد. زبان رسمی این کشور عربی و واحد پول آن «دینار» کویت است.
از سوی دیگر سفر آتی رئیس جمهور ترکمنستان به امارات متحد عربی در حالی است که «عشق‏‌آباد» و «ابوظبی» در اکتبر سال 1995 میلادی روابط دیپلماتیک خود را برقرار کرده و تا به حال بیش از 30 سند همکاری امضا کرده‏‌اند و «بردی‌محمداف» آخرین بار در سال 92 به امارات سفر کرده است.
امارات که در سال‌های اخیر با حضور اقتصادی و تجاری خود در بازار ترکمنستان توانسته است، جایگاه نسبتا مناسبی برای خود پیدا کند، اکنون و با فعال سازی شرکت‌هایی از قبیل «دراگون اوئل» و «پتروفاک» در بازار ترکمنستان سعی در سرمایه‌گذاری‌های نفتی در این کشور نیز دارد.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵