کد مطلب : 2896
مراسم عزاداری ماه محرم در جمهوری آذربایجان آغاز شد
سه شنبه ۸ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۰۹:۵۹
مراسم عزاداری ماه محرم در جمهوری آذربایجان آغاز شد

با آغاز دهه نخست ماه محرم، مراسم عزاداری سالار شهیدان كربلا با حضور شیعیان جمهوری آذربایجان در حسینیه ها و مساجد این كشور آغاز شد. با آغاز محرم سال ۱۴۳۲ عزاداری مردم مسلمان جمهوری آذربایجان از روز گذشته در بسیاری از مساجد، اماكن مذهبی و زیارتگاه های این كشور آغاز شد و تا روز ششم دسامبر ( ۱۵ آذرماه ) ادامه خواهد داشت.
در زمان شوروی سابق هرگونه عزاداری مردم جمهوری آذربایجان در محرم ممنوع بود، اما با فروپاشی شوروی مردم شیعه جمهوری آذربایجان توانستند مراسم عزاداری امام حسین (ع ) را كه همواره به صورن پنهانی برگزار می كردند در مساجد و حسینیه ها آشكارا برگزار كنند.
هرچند كه فعالیت های دینی در سالهای اخیر در جمهوری آذربایجان با تصویب قوانین و مقررات با محدودیتهای زیادی مواجه شده است اما مردم مسلمان این كشور،همچنان مراسم مذهبی خود را در مساجد و اماكن مذهبی برگزار می كنند.
از جمعیت ۹ میلیون نفری جمهوری آذربایجان به عنوان دومین كشور پرجمعیت شیعه جهان ، ۹۶ درصد جمعیت آن را مسلمانان و ۸۵ درصد آن را شیعیان تشكیل می دهند.
همزمان با آغاز دهه نخست ماه محرم ، حسینیه ایرانیان مقیم جمهوری آذربایجان نیز در باكو ، برای برگزاری مراسم عزاداری سالار شهیدان كربلا به مدت ۱۰ روز برنامه های ویژه ای را در نظر گرفته است. مراسم عزاداری ماه محرم با اقامه نماز جماعت مغرب و عشا در حسینیه ایرانیان مقیم جمهوری آذربایجان آغاز می شود. سپس با تلاوت قرآن كریم توسط قاریان برجسته آذری و ایرانی ، عاشقان حسینی با مداحی، مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) ، سینه زنی و عزاداری می كنند.
در نخستین شب ماه محرم در حسینیه ایرانیان مقیم جمهوری آذربایجان در باكو ، شب گذشته جمعیت انبوهی از مسلمانان این كشور و هموطنان ایرانی با سینه زنی به یاد مظلومیت شهادت امام حسین (ع ) اشك ماتم ریختند.
با آغاز دهه نخست ماه محرم ، در بسیاری از شهرهای این كشور و در مناطقی از حومه باكو از جمله ' نارداران' و ' مشهد تقی' مردم این مناطق با حضور در مساجد و حسینیه ها به مدت ۱۰ روز مراسم عزاداری بر پا می كنند. در این ۱۰ روز، زیارتگاه ها، اماكن مذهبی، مساجد و حسینیه ها به عنوان محل تجمع دستجات عزاداران حسینی مملو از جمعیت بی شماری می شود تا با حضورعاشقانه خود، در این اماكن به یاد امام حسین (ع) و ۷۲ تن از یاران با وفای حضرت عزاداری كنند.
با آغاز ماه محرم اداره مسلمانان قفقاز نیز در باكو، در اطلاعیه ای بر برگزاری مراسم سوگواری این ماه در مساجد و مراكز دینی جمهوری آذربایجان با رعایت نظم و انضباط و حفظ ارزش های دینی تاكید كرد.
اداره مسلمانان قفقاز در اطلاعیه خود به دینداران و روحانیون جمهوری آذربایجان توصیه كرد 'امسال مراسم ماه محرم را به نحوه مناسبی در این كشور برگزار كنند.' در قسمتی از این اطلاعیه آمده است: در طول تاریخ گذشته بسیاری از مسلمانان جمهوری آذربایجان برای بزرگداشت ماه محرم اهمیت زیادی قایل بوده اند زیرا امام حسین (ع) در این ماه برای اجرای عدالت و احیای دین از جان خود گذشت.
در این اطلاعیه تصریح شده است: بر اساس فتوای شورای روحانیان اداره مسلمانان قفقاز آغاز ماه محرم مصادف با ۲۷ ماه نوامبر (ششم آذر ماه) و روز عاشورا هم مطابق با روز ششم دسامبر (۱۵ آذرماه) خواهد بود.
اداره مسلمانان قفقاز در این اطلاعیه همچنین بر برگزاری مراسم اهدای خون در روز عاشورا تاكید كرده و از مردم مسلمان جمهوری آذربایجان خواسته است در این روز به نیازمندان خون اهدا كنند.

Share/Save/Bookmark