کد مطلب : 21201
رای‌الیوم: ترکیه اس ۴۰۰ روسیه را به اف ۳۵ آمریکا ترجیح می‌دهد
يکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۹
رای‌الیوم: ترکیه اس ۴۰۰ روسیه را به اف ۳۵ آمریکا ترجیح می‌دهد
ترکیه به دلیل استراتژی نظامی خود که به عملیات دفاع بیشتر از حمله نیاز دارد، سامانه دفاعی اس ۴۰۰ روسیه را به جنگنده‌های اف ۳۵ آمریکا ترجیح می‌دهد."
به گزارش ایسنا، روزنامه رای الیوم نوشته است: ترکیه به دلیل استراتژی نظامی خود که به عملیات دفاع بیشتر از حمله نیاز دارد و به ویژه با توجه به نقشی که موشک‌ها در فرآیند حمله یا دفاع دارند، احتمالاً جنگنده‌های اف ۳۵ آمریکا را کنار گذاشته و سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ روسیه را می‌خرد.
واشنگتن مجدداً آنکارا را روز جمعه تهدید و اعلام کرد، در صورت خرید سامانه‌های مسکو، به نیروهای ترکیه استفاده از جنگنده‌های اف ۳۵ را آموزش نمی‌دهد. کاخ سفید هم با حمایت کنگره تهدید کرد، با وجود شراکت مالی ترکیه در ساخت اف ۳۵، این جنگنده‌ها را به آنکارا تحویل نمی‌دهد.
با وجود تهدیدهای کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا، ترکیه قصد دارد به دلیل استراتژی نظامی خود سامانه اس ۴۰۰ را از روسیه خریداری کند. آنکارا ناوگان هوایی عظیمی از جنگنده‌های اف ۱۶ آمریکا را در اختیار دارد که بیش از ۲۴۰ فروند است و حدوداً با هواپیماهای اسرائیل از این نوع برابری می‌کند.
ترکیه به دلیل اینکه بیشتر از حمله به دفاع نیاز دارد، جنگنده‌های بیشتری نمی‌خواهد و معتقد است اگر نظام موشکی پیشرفته برای دفاع در اختیار داشته باشد، حریم هوایی کشورش چه در برابر جنگنده‌های پیشرفته‌ای مانند اف ۳۵ اسرائیل و چه در برابر موشک‌ها ایمن می‌ماند.
به نوشته این روزنامه، آمریکا در ابتدا فروش سامانه موشکی پاتریوت به ترکیه را رد کرد و این مساله آنکارا را مجبور می‌کرد در دفاع به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و تمایلات آمریکا متکی باشد. به همین دلیل فرماندهی نظامی آنکارا برای خرید اس ۴۰۰ پیشرفته به روسیه روی آورد و رئیس جمهور ترکیه هم از این تصمیم فرماندهی حمایت کرد، زیرا او نیز می‌خواست از سیاست نظامی "پدرانه" غرب که به حاکمیت ارضی ترکیه لطمه می‌زند، رهایی یابد.
در مقابل واشنگتن هم برای دلجویی از آنکارا و جلوگیری از وقوع فاجعه، به این کشور پیشنهاد کرد سامانه پاتریوت را بخرد اما فرماندهی نظامی ترکیه قاطعانه اعلام کرد، اس ۴۰۰ امتیازاتی فراتر از پاتریوت دارد و قیمتش هم ۶۰ درصد پایین‌تر است.
هنگامی که ترکیه طی دو ماه یا بیشتر سامانه موشکی اس ۴۰۰ را خریداری کند، حریم هوایی‌اش در برابر جنگنده‌های دیگر طرف‌ها از جمله اسرائیل و دشمن دیرینه آنکارا یعنی یونان در امنیت خواهد بود و حریم هوایی خود را در برابر موشک‌های بالستیک کوتاه برد و میان‌برد نیز حفظ می‌کند. در این شرایط است که ممکن است میان خرید جنگنده‌های اروپایی از نوع یوروفایتر یا سوخوی ۵۷ روسیه که با اف ۳۵ آمریکا برابری می‌کند، تصمیم‌گیری کند
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵