کد مطلب : 23100
آکار: از حقوقمان در حوزه "وطن آبی" کوتاه نخواهیم آمد
شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۶
آکار: از حقوقمان در حوزه "وطن آبی" کوتاه نخواهیم آمد
وزیر دفاع ترکیه در خصوص وضعیت دریای مدیترانه گفت: ما در خصوص دریای اژه و قبرس روند صلح آمیز را دنبال می کنیم اما از حقوقمان در حوزه "وطن آبی" که قبرس نیز در آن وجود دارد صرفنظر نخواهیم کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه در مصاحبه ای تلویزیونی در خصوص روابط ترکیه و لیبی با اشاره به تاریخ 500 ساله این روابط گفت: روابط بین دو کشور را باید به درستی ترسیم کنیم. اولاً لیبی از نظر دریایی همسایه ما به شمار می رود، دوماً ما با لیبی بیش از 500 سال تاریخ و فرهنگ مشترک داریم. بر همین اساس غم و شادی برادرانمان را از نزدیک پیگیری می کنیم.
وی افزود: همانطور که می دانید در این کشور یک دولت مشروع وجود دارد که نماینده مردم لیبی بوده و طرف مخاطب ما نیز قرار دارد. از سوی آقای فائز سراج به 5 کشور درخواست کمک فرستاده شد که یکی از آنها ترکیه بود و تنها ترکیه به این درخواست پاسخ مثبت داد.
وزیر دفاع ترکیه با اشاره به دستور اردوغان برای کمک به دولت وفاق ملی لیبی اظهار داشت: پس از آن، فعالیتهایمان در لیبی را تسریع بخشیدیم و در موضوعات آموزش نظامی، همکاری تسلیحاتی و نیز کمک مستشاری روابط خود با برادران لیبیایی را توسعه دادیم و کمک های خود را آغاز کردیم. 
آکار ادامه داد: کمکهای ما تنها در حوزه نظامی نبوده و در بخش بهداشتی و سلامت نیز این کمکها دنبال شده است.
وزیر دفاع ترکیه گفت: ما همواره برای تمامیت ارضی لیبی تلاش کرده ایم. همواره بدنبال وحدت سیاسی در لیبی هستیم و همواره گفته ایم که لیبی برای لیبیایی ها است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص وضعیت دریای مدیترانه نیز گفت: ما در این خصوص و نیز دریای اژه و قبرس روند صلح آمیز را دنبال می کنیم. در این خصوص روابط خوب همسایگی را بر اساس حقوق بین المللی و همینطور گفتگوهای دوجانبه دنبال می کنیم. اما از حقوقمان در"وطن آبی" که قبرس نیز در آن وجود دارد صرفنظر نخواهیم کرد. ما در مسیر احقاق حقوقمان در این حوزه ها مصمم هستیم و اقتدار لازم را نیز برای بدست آوردن حقوق خود داریم. این تهدید نیست بلکه روشن کردن وضعیت است.
وزیر دفاع ترکیه گفت: از طرفهای مقابل دعوت می کنیم که وارد مذاکرات شوند تا این مسائل را به سرعت در روندی صلح آمیز حل کنیم.
آکار همچنین درباره تنش اخیر رخ داده بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان نیز اظهار داشت: آذربایجان ترک برادر ماست. ما در غم و شادی در کنار هم هستیم. حدود 30 سال است که 20 درصد خاک آذربایجان در اشغال ارمنستان است و بر این اساس ما در این موضوع از دیروز تا امروز در کنار برادرمان آذربایجان بوده ایم. از آغاز تاکنون ما در کنار آذربایجان بوده ایم.
وزیر خارجه ترکیه با اشاره به رزمایشهای مشترک هر ساله بین دو کشور گفت: رزمایش هوایی و زمینی داریم. در خاک ترکیه و در خاک آذربایجان و این رزمایش نیز جزو آن دسته است
 
 
Share/Save/Bookmark