کد مطلب : 20590
احتمال ورشکست اعلام شدن شرکت هواپیمایی تاجیک ایر
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۲
احتمال ورشکست اعلام شدن شرکت هواپیمایی تاجیک ایر
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه تاپ تی جی، کارشناسان معتقدند که شرکت هواپیمای دولتی تاجیک ایر به زودی ورشکسته اعلام خواهد شد و حکومت به فروش آن به بخش خصوصی اقدام خواهد کرد.
در حال حاضر تمام  پروازهای این شرکت لغو شده و انتقال مسافران در مسیر تاجیکستان به روسیه به شرکت خصوصی سامان ایر واگذار شده است.
پس از این اقدام شرکت هواپیمای دولتی تاجیک ایر تمام کارکنان خود را به مرخصی بدون حقوق فرستاده و در انتظار تصمیم  کار گروه ویژه حکومتی به ریاست قاهر رسول زاده نخست وزیر تاجیکستان است که باید سرنوشت این شرکت را مشخص کند. 
گفته می شود تعداد هواپیماهای این شرکت 31 فروند است که تنها 4 فروند آن فعال است.
همچنین بدهی مالی شرکت تاجیک ایر به شرکت واحد سوخت رسان، فرودگاه های دوشنبه و خجند، خدمات تامین غذایی مسافران و امانت بانک تاجیکستان به میلیون ها سامانی رسیده است که پرداخت این مبلغ  با وضع مالی ناگوار فعلی امکان پذیر نیست.
رستم عزیزاف اقتصاددان تاجیک معتقد است با گرفتن پروازهای مسیرهای سود آور شرکت تاجیک ایر از نگاه اقتصادی، عملا زمینه ورشکست شدن آن به وجود آمده است حال آن که حکومت تاجیکستان می بایست از منافع این شرکت به عنوان شرکت ملی دفاع می کرد.  
امامعلی رحمان رییس جمهوری تاجیکستان در ماه دسامبر سال 2018 دستور بازرسی عملکرد مالی شرکت را صادر کرد.
رییس جمهوری تاجیکستان به آژانس دولتی مبارزه با فساد مالی این کشور دستور داده است که موضوع خریداری یک فروند هواپیمای بوینگ 767 گران تر از قیمت واقعی آن را در این شرکت و سند سازی در این مورد بازرسی کند.
همچنین امامعلی رحمان ، روشن شدن ماجرای سه ماه پرداخت نشدن حقوق کارمندان این شرکت، تاخیر در پرداخت حق استفاده از فرودگاه دوشنبه و بدهی مالی آن به شرکت واحد سوخت‌رسان در فرودگاهها را خواستار شده بود.
 
 
Share/Save/Bookmark