کد مطلب : 23740
مذاکرات تلفنی پوتین و ماکرون درباره برجام، قره باغ و اوکراین
چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۱
مذاکرات تلفنی پوتین و ماکرون درباره برجام، قره باغ و اوکراین
روسای جمهوری روسیه و فرانسه خواستار ادامه تلاش‌های جمعی برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران شده و بر ادامه اقدامات هماهنگ دو طرف به منظور حل و فصل هرچه سریع‌تر مشکلات انسانی در منطقه قره باغ تأکید کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، فتر مطبوعاتی کاخ کرملین شب گذشته اعلام کرد که "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در جریان یک مکالمه تلفنی با "امانوئل ماکرون" همتای فرانسوی خود، درباره روند اوضاع پیرامون برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کرده و در این رابطه،  هر دو طرف بر لزوم ادامه تلاش‌های جمعی با هدف حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تأکید کردند.
روسای جمهوری روسیه و فرانسه همچنین وضعیت پیرامون قره باغ را کاملاً مورد بررسی قرار دادند. پوتین یادآور شد که اوضاع در منطقه در حال تثبیت است و توافقات صورت گرفته در بیانیه سه‌جانبه روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان در 9 نوامبر (19 آبان ماه)، به طور کلی و به طور پیگیرانه در حال اجراست. به گفته وی، فعالیت موفقیت آمیز نیروهای حافظ صلح روسی در قره باغ به درخواست باکو و ایروان، پایداری رژیم آتش‌بس و ایمنی مردم غیرنظامی ساکن منطقه، گویای ثبات اوضاع است.
هر دو طرف آمادگی متقابل برای ادامه هماهنگی اقدامات در زمینه‌های مختلف حل و فصل مشکلات در این منطقه، به‌ویژه در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا را تأیید کردند. از جمله ضروری‌ترین مشکلات انسانی مربوط به بازگشت پناهندگان، بازسازی زیرساختارها و حفاظت از آثار مذهبی و فرهنگی منطقه، به ویژه از طریق مرکز واکنش انسان دوستانه  روسیه در قره باغ اعلام شد.
روسای جمهور روسیه و فرانسه در خصوص حل و فصل مناقشه داخلی در اوکراین نیز تبادل نظر و توافق کردند که در چارچوب گروه چهارجانبه نرماندی، همچنان به فعالیت در این راستا ادامه دهند.
وضعیت فعلی در سوریه و لیبی نیز مورد بحث قرار گرفت. در رابطه با لیبی، پوتین و ماکرون اهمیت پایبندی به توقف جنگ و توسعه حل و فصل موثر اوضاع سیاسی  با مشارکت نمایندگان کلیه نیروهای اصلی در این کشور را مورد یادآوری قرار دادند.
روسای جمهوری دو کشور همچنین در خصوص افزایش همکاری‌ها در مبارزه با بیماری همه گیر ویروس کرونا بحث و تبادل نظر کردند.
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵