کد مطلب : 17206
تاثیر احتمالی تحریم‌ شدن روسیه بر گازپروم
جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۹
با اینکه تحریم‌های آمریکا علیه روسیه می تواند در روند فعالیت و پروژه های گازپروم روسیه اختلال ایجاد کند، اما هنوز این شرکت در راستای تغییر استراتژی هایش در اروپا هیچ اقدامی انجام نداده است.
به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ ـ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا ـ در اوایل اوت سال جاری دورِ جدیدی از تحریم ها را علیه روسیه تصویب و اعمال کرد که مستقیما پروژه احداث خط لوله گاز نورد استریم ۲ را نشانه گرفته و این امر می تواند فعالیت و امنیت شرکت های انرژی اتحادیه اروپا را مختل کرده و بر آنها تاثیر منفی بگذارد.
طبق گزارشی از اسپوتنیک، تحریم های آمریکا علیه روسیه قادر است تا بر برخی پروژه های شرکت گازپروم روسیه فشار وارد کند، بنابراین این شرکت ممکن است نتواند به نتایج دلخواه در پروژهایش دست یابد، اما در حال حاضر گازپروم هنوز هیچ اقدامی برای تغییر سمت و سوی فعالیت ها و استراتژی‌های خود در اروپا انجام نداده است.
آلمان و فرانسه پیش از این نسبت به لایحه تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه روسیه واکنش نشان داده و اذعان کرده بودند که این امر بر فعالیت صنایع و شرکت های اروپایی تاثیراتی منفی خواهد گذاشت و صرفا برای پیشبرد منافع تجاری آمریکاست.
شرکت گازپروم در ماه آوریل به منظور تامین فاینانس بخشی از پروژه احداث خط لوله گازی نورد استریم۲ موافقت نامه ای را با غول های نفت و گاز اروپا نظیر شرکت اینژی فرانسه، رویال داچ شل انگلیسی، OMV اتریش، یونیپر و وینترشال آلمان  به امضا رسانیده بود به ارزش ۹.۵ میلیارد یورو یا ۱۰.۶ میلیارد دلار.
پروژه خط لوله گازی نورد استریم ۲ شامل ساخت دو خط لوله با مجموع ظرفیت تولید ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز می شود. این خط لوله جدید قرار است در راستای خط لوله قبلی (نورد استریم) احداث شود که گاز روسیه را به آلمان از طریق دریای بالتیک متصل می کند.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵