کد مطلب : 18575
سید رسول موسوی: روسیه چاره‌ای غیر از تقابل با آمریکا ندارد
جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۰
به اعتقاد کارشناس مسائل روسیه، مسکو چاره‌ای غیر از تقابل با آمریکا ندارد. واشنگتن در مسیری قرار گرفته که در تقابل با مسکو قرار دارد. تنش بین آمریکا و روسیه در موضوعات و مناطق مختلف افزایش می­یابد
سید رسول موسوی: روسیه چاره‌ای غیر از تقابل با آمریکا ندارد
«سید رسول موسوی»، مدیرکل اسبق دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در فنلاند و تاجیکستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص نگرانی واشنگتن از تمایل آمریکای لاتین به سمت مسکو، با اشاره به اینکه آمریکا به دنبال محدود کردن روسیه در نظام بین­‌الملل است بیان داشت: تنش در مناسبات واشنگتن و مسکو افزایش می­‌یابد.
وی با توجه به اقدامات آمریکا برای افزایش تنش با روسیه در موضوعات مختلف بین­‌المللی گفت: اساساً آمریکا با هر موضوعی که روسیه در مناطق مختلف از جمله آمریکای لاتین، آسیا، اروپا و یا مناطق دیگر مطرح می‌کند، مسئله دارد.
مدیرکل اسبق دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با تأکید بر دیدگاه واشنگتن در قبال روس­­‌ها اشاره داشت: پوتین اخیراً اعلام کرد که آمریکایی‌ها هم‌زمان هم مسکو را متهم می‌کنند و هم انتظار همکاری دارند. بحث روابط روسیه با آمریکای لاتین نیز بیش از اینکه به نوع فعالیت روسیه برگردد، به مسئله محدودسازی این کشور برمی‌گردد.
وی با اشاره به علاقه‌مندی آمریکا برای مقابله با روسیه تأکید داشت: آمریکایی‌ها تلاش دارند روسیه را در هر نقطه­‌ای که می‌توانند محدود کنند. ترامپ اخیراً اعلام کرده بود که روس‌ها در سلاح هسته‌ای از آمریکا پیشی گرفته‌اند؛ لذا واشنگتن باید با آن­ها مقابله کند.
سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در فنلاند با توجه به نگاه واشنگتن به اقدامات مسکو گفت: آمریکا در ارتباط با مسائل خاورمیانه نیز دیدگاه مذکور را به روسیه دارد. به نظر می­­‌رسد این موضوع بیشتر نوعی حرکت تبلیغاتی آمریکا برای محدود کردن روسیه در هر زمینه است. طرح بحث فروش سلاح روسیه به آمریکای لاتین نیز در این چارچوب قرار می‌گیرد.
وی در پاسخ به این پرسش که «اقدامات تنش‌زای واشنگتن در قبال مسکو چه پیامدهایی بر مناسبات طرفین می­‌تواند بر جای گذارد؟» بیان داشت: به نظر می‌رسد روسیه چاره‌ای غیر از تقابل با آمریکا ندارد. واشنگتن در مسیری قرار گرفته که در تقابل با مسکو قرار دارد.
مدیرکل اسبق دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه با تأکید بر چشم­ انداز مناسبات مسکو و واشنگتن اشاره داشت: تنش بین آمریکا و روسیه در موضوعات و مناطق مختلف افزایش می­‌یابد. آمریکا در حال حاضر از گسترش رابطه روسیه و چین نیز معترض است.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵