کد مطلب : 23975
گورباچف: پوتین و بایدن باید از وقوع جنگ هسته‌ای جلوگیری کنند
يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۶
گورباچف: پوتین و بایدن باید از وقوع جنگ هسته‌ای جلوگیری کنند
"میخائیل گورباچف" سیاستمدار کهنه‌کار روس از روسای جمهوری روسیه و آمریکا خواست تا با یکدیگر ملاقات و خطر جنگ هسته‌ای را بررسی کرده و با استفاده از تجربه گذشته، از وقوع احتمالی آن جلوگیری کنند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، "میخائیل گورباچف" رئیس جمهوری اسبق اتحاد جماهیر شوروی از "ولادیمیر پوتین" و "جو بایدن" رهبران فدراسیون روسیه و ایالات متحده خواست تا با یکدیگر ملاقات کرده و تهدید واقعی بروز جنگ هسته‌ای بین دو کشور را بررسی کرده و از وقوع احتمالی آن جلوگیری کنند.
گورباچف روز شنبه در مصاحبه با این خبرگزاری در این باره گفت: «تجربه نشان داده است که نشستن بر سر میز مذاکره و رسیدن به توافق ضروری است و مهمترین مسئله این است که روسای جمهوری روسیه و آمریکا از دیدار با هم اذیت نشوند و راحت به گفت‌وگو بپردازند. این مسئله هم کاملاًروشن است که بسیار اهمیت دارد، پرهیز از وقوع جنگ هسته‌ای بین دو کشور است. از آنجا که لازم است تا از چنین حادثه‌ای جلوگیری شود، حل و فصل مسائل مربوط به آن بطور یکجانبه غیرممکن است و لازم به دیدار و مذاکره است، چرا که همه باید نگران چنین وضعیتی باشند.»
به گفته وی، رهبران روسیه و آمریکا باید از تجارب بدست آمده در گذشته استفاده کنند تا به این درک مهم دست یابند که در چه جهتی حرکت کنند.
این سیاستمدار کهنه‌کار روس یادآور شد: «مقامات مسکو و واشنگتن باید به این درک برسند که اگر تمایل آنها برای تقویت خلع سلاح و تقویت امنیت واقعی باشد، فواید زیادی می‌توان از این مسئله بدست آورد.»
روز شنبه مشخص شد که دولت جو بایدن روی این مسئله حساب می‌کند که مذاکرات با روسیه در خصوص کنترل تسلیحات، در آینده نزدیک ادامه یابد. روز گذشته "لئونور تامرو" معاون اول وزیر دفاع آمریکا آمریکا در مسائل هسته‌ای و بازدارندگی موشکی اعلام کرد که تا پایان مدت اعتبار توافقنامه مربوط به اقدامات برای ادامه کاهش و محدود سازی تسلیحات راهبردی تهاجمی (پیمان استارت-3) که به تازگی برای 5 سال دیگر تمدید شد، مدت زمان زیادی هم باقی نمانده است و مذاکرات واشنگتن و مسکو در خصوص شرایط جدید بوجود آمده در جهان در عرصه کنترل تسلیحات باید هر چه زودتر از سر گرفته شود
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵