کد مطلب : 17693
سیاست رییس جمهوری جدید قرقیزستان در قبال تاجیکستان
دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۶
سیاست رییس جمهوری جدید قرقیزستان در قبال تاجیکستان
بیشتر کارشناسان مسایل آسیای مرکزی معتقدند در دوران ریاست جمهوری سورونبای ژینبک‌اف رییس جمهوری جدید قرقیزستان روابط میان این کشور و تاجیکستان بهبود خواهد یافت.
به گزارش اسپوتنیک، اندری گرازین کارمند ارشد پژوهشگاه امور جامعه همسود در مسکو می گوید سورونبای ژینبک‌‌اف سیاست رییس جمهوری قبلی قرقیزستان را که مبتنی بر گسترش روابط با کشورهای آسیای مرکزی از جمله تاجیکستان بود ادامه خواهد داد. 
وی تاکید می کند که در دوران ریاست جمهوری سورونبای ژینبک‌اف بر قرقیزستان تلاش خواهد شد که مسایل علامت‌گذاری مرز مشترک این کشور با تاجیکستان که در 20 سال گذشته 520 کیلومتر از 720 کیلومتر آن تعیین خطوط شده است، حل و فصل گردد.
ولادیمیر ایوسی‌اف معاون مدیر پژوهشگاه امور جامعه همسود در مسکو نیز معتقد است که در دوران ریاست جمهوری سورونبای ژینبک‌اف سیاست کاهش اختلاف قرقیزستان با کشورهای همسایه از جمله تاجیکستان بر سر علامت گذاری مرز مشترک دو کشور ادامه خواهد یافت.
به گفته ایوسی‌اف برای تاجیکستان و قرقیزستان رسیدن به توافق نهایی بر سر علامت گذاری مرز مشترک از اهمیت زیادی از جمله در گسترش روابط اقتصادی و تجاری برخوردار است زیرا تاجیکستان امروز از قرقیزستان سوخت مورد نیاز خود را وارد می‌کند و محصولات کشاورزی و باغی خود را توسط قلمرو قرقیزستان به قزاقستان و روسیه انتقال می‌دهد
 
 
Share/Save/Bookmark