کد مطلب : 17864
وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان :خواهان نتایج مشخص در مذاکرات حل مناقشه قره باغ هستیم
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۷
وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان :خواهان نتایج مشخص در مذاکرات حل مناقشه قره باغ هستیم
المار محمدیاراف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان ، امروز (چهارشنبه) پیش از عزیمت به مسکو ،گفت : ما خواهان نتایج مشخص در مذاکرات حل مناقشه قره باغ هستیم و جمهوری آذربایجان خواستار پیشرفت در حل این مناقشه است .
 
به گزارش ایرنا ، محمدیاراف ، در گفت و گو با خبرنگاران افزود : فردا - پنجشنبه - با رئیسان گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مناقشه قره باغ دیدار خواهم کرد .
المار محمدیاراف با اشاره به اینکه در دیدار رئیسان جمهوری آذربایجان و ارمنستان نیز بر ضرورت سرعت بخشیدن به روند مذاکرات حل این مناقشه تاکید شده است ، گفت: با این موضع به مسکو سفر می کنم .
وی افزود: زمان حل مناقشه فرا رسیده است و همه متوجه هستند که مذاکرات باید نتیجه ای داشته باشد ، آوارگان جنگی به خانه و کاشانه خود برگردند و صلح برقرار شود .
وی خاطر نشان کرد ، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز 19 و 20 نوامبر ( 28 و 29 آبان ماه ) به باکو سفر خواهد کرد .
مناقشه میان ارمنستان و جمهوری آذبایجان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی نزدیک به 29 سال است که ادامه دارد و تلاش های بین المللی برای حل و فصل این مناقشه که یکی از معضل عمده منطقه قفقاز جنوبی به شمار می رود تا به حال نتیجه ای نداشته است .
این مناقشه آغاز شده در سال 1988 میلادی در آستانه فروپاشی شوروی در سال 1992 میلادی به درگیری های نظامی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان تبدیل شد .
سازمان امنیت و همکاری اروپا که در سال 1992 میلادی میانجیگری حل این مناقشه را بر عهده داشت ، قادر به توقف بلافاصله این درگیری ها نشد .
بر اثر این درگیری ها که تا سال 1994 میلادی ادامه داشت منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان دیگر در همجواری آن به کنترل نیروهای ارمنی درآمد .
در سال 1994 میلادی بر اثر تلاش های بین المللی ، توافقنامه برقراری رژیم آتش بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در شهر بیشکک قرقیزستان به امضا رسید و درگیری های نظامی دو ساله که منجر به تلفات جانی زیادی در هر دو طرف شد ، پایان یافت .
با وجود این که در سال 1997 میلادی آمریکا ، فرانسه و روسیه ریاست مشترک در گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا برای حل مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر عهده گرفتند و امیدهای برای حل این مناقشه با حضور ابرقدرتهای جهان وجود داشت ، ولی تلاش های میانجیگران بین المللی تا به حال نتیجه ای نداشته است
 
 
 
Share/Save/Bookmark