کد مطلب : 20897
با انتقاد شديد از ترامپ؛ اردوغان: بلندی های جولان متعلق به سوریه است
پنجشنبه ۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۰
رئيس جمهور ترکيه گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خوشایندي سازمان های یهودی چنین گامی برداشته است
به گزارش سرويس بين المللي خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه (دیروز) بار دیگر تاکید کرد: بلندی های جولان متعلق به سوریه است.
رجب طیب اردوغان در مصاحبه با شبکه های تلویزیونی «آ تی وی و آ خبر» با تاکید بر این موضوع گفت: سازمان ملل در این باره قطعنامه ای را در سال 1967 میلادی تصویب کرده است.
وی با انتقاد از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره جولان گفت: با وجود این قطعنامه سازمان ملل شما چگونه می توانید چنین اقدامی انجام دهید.
رئیس جمهور ترکیه گفت: شماری از اعضای شورای امنیت سازمان ملل نیز با این تصمیم آمریکا مخالفند. اتحادیه اروپا، فرانسه و روسیه نیز با این تصمیم موافق نیستند.
اردوغان گفت: اینکه شما رئیس جمهور آمریکا باشید برای شما حق چنین تصمیمی را ایجاد نمی کند. دونالد ترامپ برای خوشایندي سازمان های یهودی چنین گامی را برداشته است.
رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سئوالی درباره اَیا صوفیه نیز گفت: مردم ترکیه سال ها است که مایلند ایا صوفیه تبدیل به مسجد شود. با توجه به درخواست گسترده زمان آن فرا رسیده است که گامی در این زمینه برداشته شود. ما این گام را برخواهیم داشت ایا صوفیه را تبدیل به مسجد خواهیم کرد. برخی ها که در مقابل حملات پی در پی به مسجد الاقصی سکوت کردند اکنون (در مخالفت با تبدیل ایاصوفیه به مسجد) به ما توصیه هایی ارائه می کنند.
اردوغان در بخش دیگری از این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره مبارزه با گروه پ ک ک گفت: ما به عملیات برای سرکوب گروه های تروریستی که قدرت های پلید آنها را پرورش دادند و به جان ترکیه انداختند، ادامه می دهیم.
وی با تاکید بر اینکه گروه پ ک ک در شمال عراق با مشکلات زیادی مواجه است، گفت: یکی از سران مهم آنها به شدت زخمی شده است. ما مصمم هستیم این مسئله را حل کنیم. اگر ما این مسئله را حل نکنیم،‌ سرمایه گذاران حاضر به سرمایه گذاری در آناتولی، مناطق شرقی و جنوب شرقی ترکیه نخواهند شد. همه زمینه های لازم برای سرمایه گذاری آماده است اما تنها مسئله تروریسم است که با پاکسازی منطقه از تروریسم سفر سرمایه گذاران به منطقه نیز آغاز شده است.
رئیس جمهور ترکیه همچنین از زخمی شدن شماری از سران گروه پ ک ک در عملیات ارتش ترکیه خبر داد و گفت: سخنگوی گروه پ ک ک به شدت زخمی شده است و در کما بسر می برد. پیشتر نیز در عملیاتی مسئول این گروه در منطقه سنجار کشته شده بود. پهپادهای ما محل اختفای این افراد را شناسایی می کنند. سپس پهپادهایی که مجهز به سلاح هستند و هواپیماهای اف 16 وارد عمل می شوند و به این مکان ها حمله می کنند. ما در زمینه مبارزه با تروریسم وارد یک دوره جدید شده ایم و با سلاح های بومی و ملی ساخت ترکیه اجازه هیچ تحرکی را به تروریست ها نمی دهیم.
 
­رئیس حزب حرکت ملی گرای ترکیه تصمیم آمریکا را درباره جولان محکوم کرد
به گزارش پایگاه اینترنتی تی آر تی ترکیه، دولت باغچه لی در یک همایش تبلیغات انتخاباتی در آدانا گفت: تصمیم آمریکا را درباره بلندی های جولان به شدت محکوم می کنم. منطقه ما در آستانه یک فاجعه است.
وی افزود: آمریکا که با ارسال کامیون های حامل سلاح به «پ ی د- ی پ گ» راه های مختلف را برای تاسیس دولت تروریستی در منطقه آزموده است، به صورت آشکار با آتش بازی می کند.
رئیس حزب حرکت ملی گرای ترکیه هشدار داد، بقای ترکیه با تهدیدی بزرگ مواجه است.
Share/Save/Bookmark