کد مطلب : 23588
چاووش‌اغلو: ترکیه اگر در سوریه قوی نباشد، به خط مقدم تبدیل می‌شود
سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۲
چاووش‌اغلو: ترکیه اگر در سوریه قوی نباشد، به خط مقدم تبدیل می‌شود
وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه گفت: ترکیه در صورتی که در میدان و میز مذاکره سوریه قوی نباشد، به یک خط مقدم تبدیل خواهد شد.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش‌اغلو در دوازدهمین کنفرانس سفیران که در آنکارا، پایتخت این کشور برگزار شد، اظهار کرد: اگر ما امروز در میز مذاکره و در میدان سوریه به قدر کافی قوی نبودیم، کشور ما خودش به خط مقدم جنگ تبدیل می‌شد. امروز اگر در مسئله لیبی تا این اندازه فعال نبودیم، بازی مهار ترکیه در یک منطقه کوچک در مدیترانه شرقی خراب نمی‌شد.
ترکیه از سال ۲۰۱۶ سه‌گانه‌ای از عملیات ضدترور در مرز خود با شمال سوریه را به منظور ممانعت از تشکیل دالان ترور و امکان اسکان مسالمت‌آمیز ساکنان آغاز کرده است که سپر فرات (۲۰۱۶)، شاخه زیتون (۲۰۱۸) و بهار صلح (۲۰۱۹) نام دارند.
"پ‌ک‌ک" که از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفته طی بیش از ۳۰ سال مبارزات ترور علیه ترکیه، مسئول در مرگ نزدیک به ۴۰ هزار نفر از جمله زنان و کودکان است، از نظر ترکیه "ی‌پ‌گ" هم شاخه سوری این گروه است.
چاووش‌اغلو ادامه داد: سیاست فعالی که ترکیه دنبال می‌کند، جلوی فعالیت‌ طرفهایی را که با این کشور خصومت دارند، می‌گیرد.
ترکیه کشور ضامن جمهوری ترک قبرس شمالی است و به طور مداوم از فعالیت‌های حفاری یک‌جانبه دولت قبرس یونانی در مدیترانه شرقی انتقاد کرده و ادعا می‌کند که جمهوری ترک قبرس شمالی هم دارای حقوقی بر منابع این منطقه است.
در سال ۱۹۷۴، به دنبال کودتایی که الحاق قبرس به یونان را هدف قرار داده بود و در بحبوحه خشونت قومی علیه قبرسی‌های ترک، آنکارا به عنوان یک قدرت ضامن مداخله کرد. در سال ۱۹۸۳، جمهوری ترک قبرس شمالی تشکیل شد.
دهه‌ها پس از آن، چندین تلاش برای حل اختلاف قبرس مشاهده شده که همگی به شکست منجر شده‌اند. آخرین تلاش که با مشارکت کشورهای ضامن- ترکیه، یونان و بریتانیا- انجام شد، بدون هیچ پیشرفتی در سال ۲۰۱۷ در سوئد به پایان رسید.
چاووش‌اغلو با اشاره به تغییرات سریع در پویایی جهان و منطقه، اظهار کرد: در این فضای پرهرج و مرج، نه صحیح و نه امکان‌پذیر است که سیاست خارجی گیر افتاده در الگوهای محدود گذشته دنبال شود.
 
 
Share/Save/Bookmark