کد مطلب : 17828
سفارت ترکیه اتهام زد و بند آنکارا برای استرداد گولن را مضحک خواند
يکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۵
سفارت ترکیه در واشنگتن اتهامات وارده مبنی بر زد و بند ترکیه از راه‌های غیرقانونی برای استرداد فتح‌الله گولن، متهم اصلی کودتای 2015 را رد کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، سفارت ترکیه در واشنگتن در بیانیه‌ای اعلام کرد: اتهامات اخیر وارده علیه ترکیه کاملا غلط، مضحک و بی‌پایه و اساس است.
در این بیانیه آمده است: حقیقت این است که مردم ترکیه در حیرت و ناراحتی به سر می‌برند، که با وجود این که فتح‌الله گولن تمام این جرائم را طراحی کرده، هنوز در آمریکا می‌تواند به عنوان پناهنده حضور داشته باشد. دولت ترکیه و مردم این کشور خواهان استرداد هرچه سریع‌تر گولن از آمریکا به ترکیه هستند تا وی در برابر عدالت پاسخ دهد.
روزنامه وال استریت ژورنال روز جمعه نوشت، بازرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا در حال بررسی مساله‌ای در مورد دخالت مایکل فلن و همچنین دریافت ۱۵ میلیون دلار در ازای دستگیری فتح‌الله گولن، روحانی در تبعید و مخالف دولت ترکیه و استرداد وی به دولت این کشور در نشست چند هفته بعد از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری است.
همچنین گزارش‌های خبری اشاره دارند، کسانی که در این دیدار حضور داشتند درباره پرداخت محرمانه ۱۵ میلیون دلار در صورتی که فلن بعد از برعهده گرفتن پستش ترتیب انتقال گولن و آزادی رضا ضراب تاجر ایرانی - ترکیه‌ای مرتبط با اردوغان را از زندان بدهد، مذاکره کردند.
شبکه خبری ان.‌بی.‌سی نیز روز جمعه در مورد دیدار احتمالی دسامبر ۲۰۱۶ گزارش داد و افزود:  تیم مولر در حال بررسی این مساله است که آیا مقام‌های ارشد دولت ترکیه چند هفته پیش از مراسم تحلیف دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ژانویه ۲۰۱۷ درباره احتمال دریافت این مبلغ از سوی فلن برای استرداد گولن به ترکیه دیدار کرده‌اند یا خیر.
وکلای مشاور سابق امنیت ملی آمریکا گزارش‌های رسانه‌ای در مورد این که موکلشان ممکن است در برنامه دستگیری روحانی مخالف دولت ترکیه و استرداد وی به این کشور در ازای دریافت میلیون‌ها دلار دست داشته باشد را رد کرده و آن را "نادرست" خواندند.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گولن را به دست داشتن در کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ متهم کرده و از دولت آمریکا می‌خواهد تا وی را به ترکیه مسترد کند چرا که وی باید در ترکیه دادگاهی شود. این در حالی است که گولن هرگونه ارتباط درباره دست داشتن در کودتای ناکام ترکیه را رد می‌کند
 
 
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵