کد مطلب : 18359
روسیه و عربستان بر ائتلاف نفتی خود تاکید کردند
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۰
پس از نشست روز گذشته کمیته نظارت بر پایبندی به توافق کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک، عربستان و روسیه اعلام کردند: این توافق «راه حل بی نظیری» برای کاهش تولید نفت بود و اتحاد آنها می تواند پس از سال 2018 نیز ادامه یابد.
 
به گزارش ایرنا، روزنامه تلگراف انگلیس روز دوشنبه در گزارشی نوشت: با وجود افزایش شدید تولید نفت شیل، ائتلاف اوپک و غیراوپک توانست مازاد عرضه نفت در بازارها که موجب افت قیمت های نفت می شد را کاهش دهد.
به نوشته روزنامه یاد شده، انتظار می رود «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه در سال 2019 همزمان با شروع افزایش قیمت نفت، بتدریج از توافق کاهش تولید اوپک خارج شود تا با صدور ذخایر عظیم نفتی این کشور از موقعیت بوجود آمده، بهره برداری کند.
با این حال اوپک و روسیه دیروز اعلام کردند، اتحاد خود را حفظ می کند تا بازار جهانی نفت که شدیدترین رکود تاریخی خود را تجربه کرده است، سال آینده بار دیگر رونق بگیرد.
با این حال، چند روز پیش آژانس بین المللی انرژی هشدار داده بود که افزایش چشمگیر تولید نفت در آمریکا ممکن است از شدت تاثیرگذاری توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک بکاهد.
روسای شرکت های نفتی روسیه بارها به نواک هشدار داده اند که اگر قیمت های نفت در سطح بیش از 70 دلار تثبیت شوند، باید این کشور از توافق کاهش تولید نفت خارج شود، اما نواک معتقد است افزایش اخیر سطح قیمت ها ممکن است موقتی باشد و باید کنار عربستان باقی ماند تا بازار نفت در سال 2018 به تعادل برسد.
به گزارش ایرنا، اوپک در نشست رسمی 30 نوامبر 2016 (دهم آذرماه ) 1395 خود در وین، برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢00 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.
ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از بحران خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند.
14 کشور الجزایر، آنگولا، اکوادور، گینه استوایی، گابن، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات متحده عربی و ونزوئلا عضو اوپک هستند.
اوپک همچنین موفق شد بیستم آذر ماه 1395، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.
این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.
توافق کاهش تولید تا پایان سال 2018 تمدید شده است و همه کشورهای عضو موظف به تبعیت از آن هستند
 
 
Share/Save/Bookmark