کد مطلب : 18412
تاجیکستان برای پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا شتاب نمی‌کند
دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۳
تاجیکستان برای پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا شتاب نمی‌کند
معاون رییس خدمات دولتی گمرک تاجیکستان بر این باور است که این کشور برای پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا شتاب نمی کند.
به گزارش اسپوتنیک، عظیم تورسون زاده گفته است که برای ورود به اتحادیه اقتصادی اوراسیا باید چندین موضوع مهم مورد بررسی قرار گیرد که ناشی از تجربه کشورهای عضو این مجمع همگرای منطقه ای است.
وی با اشاره به بررسی این موضوع در اداره‌های ذی‌دخل حکومت تاجیکستان تاکید کرده است که از سال 2014 آموزش پیامدهای ورود تاجیکستان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا با در نظر گرفتن تجربه دیگر کشورهای عضو این نهاد ادامه دارد.
از دیدگاه تورسن زاده موضوع عمده در بحث  پیوستن تاجیکستان به اتحادیه اقتصادی اوراسیا عرضه محصولات این کشور به بازار مشترک این اتحادیه است زیرا محصولات تاجیکستان باید مطابق با معیارها و استاندارد کشورهای عضواتحادیه اقتصادی اوراسیا باشد که در این زمینه تردیدهای فراوانی وجود دارد.
وی با اشاره به ضعف قدرت رقابت محصولات تاجیکستان در بازار کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: این وضع زیان‌های مالی فراوانی را برای این جمهوری در پی خواهد داشت.
معاون رییس خدمات دولتی گمرک تاجیکستان همچنین تاکید کرد قیمت تمام شده کود شیمیایی، سوخت و ماشین آلات کشاورزی که از دیگر جمهوری‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به تاجیکستان وارد می شود به طور قطع روی قیمت‌ تمام شده محصولات این کشور تاثیرخواهد گذاشت.
 در حال حاضر روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند
 
 
Share/Save/Bookmark