کد مطلب : 22912
اختلافات عمیق" دلیل لغو سفر وزیران خارجه و دفاع روسیه به آنکارا
دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۱۵
اختلافات عمیق" دلیل لغو سفر وزیران خارجه و دفاع روسیه به آنکارا
منابع دیپلماتیک اعلام کردند، دلیل لغو سفر وزرای خارجه و دفاع روسیه به استانبول به منظور رایزنی در خصوص لیبی "اختلافات عمیق" میان دو طرف در خصوص پرونده این کشور بوده است.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه الشرق الاوسط، منابع دیپلماتیک اعلام کردند که سفر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه و سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه به استانبول که قرار بود دیروز (یکشنبه) به منظور رایزنی در خصوص لیبی انجام شود به دلیل اختلافات میان دو طرف لغو شد.
وزارت خارجه ترکیه و روسیه در بیانیه‌شان دلیل لغو این سفر را اعلام نکردند اما منابع دیپلماتیک گفتند، از صبح یکشنبه تماس‌های زیادی در راستای تلاش برای برگزاری این مذاکرات در موعد خود برقرار شد اما اختلافات عمیق در خصوص پرونده لیبی مانع انجام این سفر شد.
این مذاکرات وزرای خارجه روسیه و ترکیه در حالی به تعویق می‌افتد که دو کشور در درگیری‌های لیبی و سوریه از جبهه‌های مخالف با هم حمایت کرده‌اند.
سازمان ملل اخیرا اعلام کرد، طرف‌های درگیر در لیبی مذاکرات جدیدی را در مورد آتش‌بس شروع کرده‌اند. آنکارا در نزاع‌های لیبی از دولت وفاق ملی که قوایش اخیرا حملات گروه رقیب یعنی "ارتش ملی لیبی" متعلق به خلیفه حفتر را دفع کردند، حمایت می‌کند.
مسکو به همراه امارات متحده عربی و مصر، حامی ارتش ملی لیبی است.
لیبی از زمان برکناری معمر قذافی، دیکتاتور مخلوع شاهد دودستگی و جنگ و ناآرامی است و دو دولت یکی در غرب و دیگری در شرق بر این کشور سلطه دارند که هر یک تلاش دارد با شکست دیگری، کنترل کل کشور را در دست بگیرد. دولت اول از سوی سازمان ملل و ترکیه به رسمیت شناخته شده و دولت شرق لیبی هم از سوی برخی کشورها از جمله روسیه حمایت می‌شود.
 
 
Share/Save/Bookmark