کد مطلب : 23631
حزب حاکم ترکیه: سامانه اس-۴۰۰ موضوع چانه زنی با آمریکا نیست
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۴
حزب حاکم ترکیه: سامانه اس-۴۰۰ موضوع چانه زنی با آمریکا نیست
سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه روز (دوشنبه) اظهار کرد، آنکارا معتقد است چانه زنی سیاسی با آمریکا بر سر خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه با توجه به اینکه خرید این سامانه به جهت حفظ امنیت ملی است، غیرقابل قبول است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این اظهارنظر عمر چلیک به دنبال یک بیانیه اونال جویکوز، یک مشاور رهبران حزب مخالف مردم جمهوریخواه ترکیه مطرح شد. جویکوز مدعی شد دولت ترکیه از ترس تحریم های آمریکا سامانه اس-۴۰۰ را مستقر نمی کند. او همچنین گفت، چنانچه مخالفان به قدرت برسند این اقدام در دستور کار آنها خواهد بود.
عمر چلیک در توئیتر نوشت: جویکوز دستی باز به رهبران آمریکا می دهد تا خرید اس-۴۰۰ را که ما آن را برای محافظت از امنیت ترکیه خریدیم کنسل کنند. امنیت کشور ما و محافظت از سرزمین مادری ما موضوع چانه زنی نیست. چانه زنی سیاسی در خصوص این مساله غیرقابل قبول است.
آمریکا به همراه همپیمانانش در ناتو مکررا در خصوص مشکلات فنی بالقوه ای که سامانه اس-۴۰۰ برای جنگنده های ائتلاف ایجاد می کند گلایه کرده‌اند. واشنگتن اخیرا هشدار داد در صورتی که آنکارا بر فعالیتهای مربوط به آزمایش سامانه اس-۴۰۰ اصرار داشته باشد "تبعاتی جدی" متوجه "روابط امنیتی" میان آمریکا و ترکیه خواهد شد
 
 
Share/Save/Bookmark