کد مطلب : 18501
شرکت های خارجی از راه آهن آستارا - آستارا استقبال کردند
پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۱
مدیرکل راه آهن شمال غرب ایران گفت: خط ریلی آستارا - آستارا از طریق جمهوری آذربایجان به روسیه و به فنلاند متصل خواهد شد و شرکت های خارجی برای استفاده تجاری از این راه آهن، اعلام آمادگی کرده اند.
شرکت های خارجی از راه آهن آستارا - آستارا استقبال کردند
به گزارش خبرنگار ایرنا علی خدایی عصر پنجشنبه در حاشیه ورود اولین قطار باری روسیه به ایران در بارانداز راه آهن آستارا افزود: بارانداز راه آهن آستارا - آستارا ظرفیت تخلیه بار 2 قطار در هر هفته را دارد و بعد از تکمیل، تعداد قطارهای ورودی افزایش خواهد یافت.
وی اضافه کرد: بر اساس تفاهم نامه ایران و جمهوری آذربایجان، غله ، مواد نفتی و معدنی نیز در بارانداز آستارا تخلیه خواهد شد.
مدیرکل راه آهن شمال غرب ایران اظهار کرد: خط ریلی آستارا - آستارا به عنوان پل تجاری ایران با اروپا و کشورهای همسود (CIS) به شمار می رود و باعث تحول بزرگی در اقتصاد منطقه خواهد شد.
به گفته خدایی، احداث طرح راه آهن آستارا-رشت نیز در سال آینده با سرمایه گذاری جمهوری آذربایجان و نظارت جمهوری اسلامی ایران آغاز خواهد شد و در آینده از این مسیر برای حمل و نقل مسافر هم استفاده خواهد شد.
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در ابتدای سال 95 به منظور توسعه همکاری های اقتصادی، به ایجاد ارتباط ریلی دو کشور متعهد شده بودند و جمهوری آذربایجان با احداث هشت و نیم کیلومتر خط ریلی، قطار خود را به مرز ایران در آستارا رساند و ادامه این طرح با امتداد 2 و نیم کیلومتر و بارانداز آن در آستارای ایران اجرا شد و در آینده با اتصال به خط آهن رشت-قزوین، کریدور ریلی شمال -جنوب ایران فعال خواهد شد.
امروز نخستین قطار روسی حامل چوب نراد و ام.دی.اف از طریق راه آهن جمهوری آذربایجان به بارانداز راه آهن آستارا در غرب استان گیلان وارد شد و بار خود را تخلیه کرد.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان، با جمهوری آذربایجان 38 کیلومتر مرز خشکی و 15 کیلومتر مرزی آبی دارد و گمرک این شهرستان از مبادی مهم صادرات و واردات کشور است.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵