کد مطلب : 18411
ممنوعیت واردات محصولات غیر حلال به تاجیکستان
دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۲
ممنوعیت واردات محصولات غیر حلال به تاجیکستان
تاجیکستان واردات محصولات گوشتی غیرحلال را به کشور ممنوع می کند.
 به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان، خدمات کنترل دامپزشکی تاجیکستان به تمام تامین کنندگان محصولات گوشتی کشور دستور داده است، از واردات محصولات گوشتی غیرحلال خودداری کنند.
 "تاجیبیک ناراف" معاون خدمات بازرسی دامپزشکی تاجیکستان گفته است، از این به بعد تامین کنندگان محصولات گوشتی خارجی تنها در صورت داشتن مجوز رسمی از مقامات تاجیکستان می توانند کالاهای خود را وارد تاجیکستان کنند.
 ناراف تصریح کرد، بیشتر جمعیت تاجیکستان مسلمان هستند و تنها از گوشت و محصولات گوشتی استفاده می کنند که ذبح اسلامی شده باشد.
 او افزود، برای صدور مجوز واردات محصولات گوشتی به تاجیکستان، متخصصین ما ابتدا باید مراحل تولید را در شرکت های خارجی ببینند و علاوه بر این، محصولات وارداتی باید دارای مارک "حلال" Halal باشند.
 محصولات گوشتی در بازار تاجیکستان، به طور عمده از هند و روسیه و بخش کوچکی از آن از ترکیه و قزاقستان وارد می شود.
 در مغازه های گوشت تاجیکستان تنها گوشت دامی که بر اساس قوانین اسلام توسط ساکنان محلی کشته شده، به فروش می رسد و گوشت وارداتی معمولا در سوپرمارکت ها فروخته می شود.
 تاجیکستان از سال 2013 استاندارد "حلال" را جاری کرد و تنها پس از بررسی دقیق آژانس "تاجیک استاندارد " برای تولید کنندگان محصولات گوشتی صادر می شود.
  محصولات حلال محصولاتی هستند که شامل الکل، گوشت و یا چربی خوک نیستند و کشتار حیوان طبق مقررات دین اسلام انجام می شود.
 اعتقاد بر این است که گوشت حیواناتی که بر اساس قوانین اسلام کشته شده اند، نه تنها خوشمزه، بلکه برای سلامت انسان نیز مفید است.
 
 
 
Share/Save/Bookmark