کد مطلب : 23091
ترکیه: آماده‌ایم شرق مدیترانه را تبدیل به دریای صلح کنیم/ آتن استقبال کرد
چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۳
ترکیه: آماده‌ایم شرق مدیترانه را تبدیل به دریای صلح کنیم/ آتن استقبال کرد
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه به گزارش‌ها مربوط به اینکه ترکیه و یونان در آستانه جنگ قرار دارند، واکنش نشان داد. او گفت، کشورش آماده انجام مذاکره بدون پیش‌شرط با یونان در خصوص تمام مسائل دوجانبه است.
به گزارش ایسنا، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه طی گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان ترکیه در رابطه با تحولات اخیر در دریای اژه و مدیترانه شرقی، ضمن اشاره بر اینکه مطبوعات آلمان اخبار اغراق آمیز منتشر کرده‌اند، اظهار کرد، در آستانه جنگ قرار نداریم. فقط خانم آنگلا مرکل صدراعظم آلمان کمک سازنده‌ای انجام دادند.
کالین با اشاره بر اینکه، یونان همسایه مهم ترکیه است، تصریح کرد، در این جغرافیا قرار داریم. نه یونان و نه ما از اینجا نخواهیم رفت. مساله اصلی، وجود خلأ در رابطه با جزایر اژه و فلات قاره در مدیترانه شرقی بوده و تعریفی در این رابطه وجود ندارد.
ابراهیم کالین ضمن تاکید براینکه، ترکیه آماده مذاکره با یونان در مورد تمامی این موضوعات بدون پیش شرط است، گفت، همه در فلات قاره خود به فعالیت‌ها ادامه داده و در مناطق مورد مباحثه نیز فعالیت‌های مشترک انجام  می‌گیرد. بیایید مسائل دو جانبه را بشکل دو جانبه حل بکنیم. نمی‌توانید با استفاده از عضویت در اتحادیه اروپا به عنوان ابزار فشار به نتیجه برسید.
کالین در رابطه با فعالیت‌های سیستماتیک در مدیترانه شرقی نیز با اشاره براینکه، ترکیه آماده انجام هر گونه تلاش برای تبدیل این منطقه به دریای صلح است، گفت: هر نقطه تعیین شده برای فعالیت‌های اکتشافی کشتی اوروچ رئیس، در اصل با جزیره میس ۱۸۰ کیلومتر فاصله دارد.
او گفت: رئیس‌جمهوری ترکیه دستور توقف فعالیت‌های اکتشاقی کشتی اوروچ رئیس در دریای مدیترانه را داد تا نتایج مذاکرات دو طرفه به ثمر نشیند. 
سخنگوی دولت یونان نیز از مذاکره احتمالی با ترکیه درباره حل مشکلات فلات قاره و ارتباطات دریایی استقبال کرد و گفت: این مذاکرات به طبع نمی‌تواند با تهدیدات و تحمیل امر واقع انجام گیرد.
او تصمیم ترکیه را مثبت خواندو گفت: آتن تمایل به باقی ماندن کانال‌های باز به منظور تعیین اختیارات دریایی میان دو کشور است.
 
 
Share/Save/Bookmark