کد مطلب : 18303
10 سفیر ازبکستان در سال 2017 بدلیل نبود کارآبی و تحرک برکنار شدند
سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۳
10 سفیر ازبکستان در سال 2017 بدلیل نبود کارآبی و تحرک برکنار شدند
به گزارش ایرنا رئیس جمهوری ازبکستان، با اشاره به برکناری 10 سفیر این کشور در سال 2017 بدلیل نبود ابتکار عمل، تحرک و کارآیی لازم، بر افزایش فعالیت وزارت امورخارجه این کشور در امور صادرات تاکید کرد.
 
به گزارش پایگاه خبری ' آسیای مرکزی' ، شوکت میرضیایف،روز سه شنبه با اشاره به اینکه صادرات محصولات ازبکستان باید در اولویت فعالیت اقتصادی قرار گیرد، خواستار افزایش فعالیت وزار ت امور خارجه و نمایندگی های دیپلماتیک ازبکستان در خارج از کشور و مشارکت بیشتر آنها در امور صادرات محصولات تولیدی این کشور شد .
میرضیایف، خاطر نشان کرد که در سال 2017 میلادی 10سفیر این کشور از جمله در چین ، ترکیه ، ژاپن و مالزی بدلیل عدم ابتکار عمل، تحرک و کارآیی لازم برکنار شدند .
وی خوستار ایجاد واحد ویژه در وزارت امور خارجه ازبکستان با هدف گسترش روابط اقتصادی خارجی ، توسعه صادرات و جذب سرمایه گذاری و نیز توسعه گردشگری و تعمیق روابط با هموطنان مقیم کشورهای خارجی شد .

**گردش تجاری ازبکستان به 27 میلیارد دلار رسید
به گزارش پایگاه خبری ' پودروبنی ' ازبکستان، حجم گردش تجاری خارجی ازبکستان در سال 2017 میلادی به 27 میلیارد دلار رسید،تراز بازرگانی این کشور نیز مثبت و رقم صادرات آن 14 میلیارد دلار بود که 945.5 میلیون دلار بیشتر از واردات است .
شرکای عمده این کشور در سال گذشته میلادی قزاقستان ، روسیه ، افغانستان ، چین ، ترکیه ، قرقیزستان و عراق بود .
ازبکستان بعنوان یکی از کشورهای آسیای مرکزی با مساحت 447 هزار و 400 کیلومتر مربع و 32 میلیون و 653 هزار جمعیت با قزاقستان ، تاجیکستان ، افغانستان ، ترکمنستان و قرقیزستان مرز مشترک دارد .
 
 
Share/Save/Bookmark