کد مطلب : 18222
وزیر خارجه ترکیه: آشوب‌ در ایران در پی حمایت‌های آمریکا و اسرائیل بود
پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۸
وزیر خارجه ترکیه طی نشست خبری درباره مسائل مختلف از جمله آشوب‌ها در ایران، تصمیم آمریکا درباره قدس، بحران سوریه و منطقه کردستان عراق صحبت کرد.
وزیر خارجه ترکیه: آشوب‌ در ایران در پی حمایت‌های آمریکا و اسرائیل بود
به گزارش افکارنیوز، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه روز چهارشنبه گفت اغتشاشات و آشوب‌ها در ایران درپی حمایت‌های سران آمریکا و رژیم صهیونیستی بوده است.
چاووش‌اوغلو طی نشست خبری در آنکارا با بیان اینکه آمریکا و رژیم صهیونیستی تنها دولت‌هایی هستند که از آشوب‌ها در ایران حمایت می‌کنند، اظهار داشت: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا دو فرد شاخص حمایت‌کننده هستند.
به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی با تاکید بر اینکه ترکیه همواره مخالف چنین دخالت‌های خارجی بوده، افزود همه دولت‌ها به‌جز آمریکا و رژیم صهیونیستی با رویکردی محتاطانه با اغتشاشات در ایران برخورد می‌کنند.
وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه آشوب‌ها در ایران یک مسئله داخلی است، اما خاطر نشان کرد ثبات در ایران برای همسایگانش اهمیت دارد و خواستار پایان اغتشاشات و احیای فوری ثبات در ایران شد.
چاووش‌اوغلو با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی با «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران درباره آشوب‌ها، افزود که ظریف به او گفته وضعیت در ایران «چندان بد نیست».
وی همچنین ضمن انتقاد از برخورد دوگانه برخی کشورهای خاص با اغتشاشات در ایران، گفت آنها از کودتای نظامی در مصر حمایت می‌کنند اما از ایران و حکومتش به خاطر مهار آشوب‌ها انتقاد و در امور داخلی آن دخالت می‌کنند.
وزیر خارجه ترکیه با اشاره به درخواست «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل برای برگزاری جلسه شورای امنیت درباره آشوب‌ها در ایران، گفت آمریکا به خاطر تضاد شدیدی که با دولت ایران دارد چنین پیشنهادی را داده است.
چاووش‌اوغلو در بخش دیگری از صحبت‌هایش علیه تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به پایتختی رژیم صهیونیستی گفت بعد از رای مجمع عمومی سازمان ملل به قطعنامه علیه آنها، واشنگتن تمام دنیا را تهدید کرد حتی برخی کشورهای بزرگ می‌گویند آمریکا فشار بسیاری به آنها می‌آورد و نمی‌دانند تا چه زمانی می‌توانند در برابر آن مقاومت کنند.
وی درخصوص بحران سوریه نیز اظهار داشت احیای فرایند مذاکرت آستانه، سوچی و ژنو برای دستیابی به راهکار سیاسی ضروری است و ابراز امیدواری کرد بتوانند در سال 2018 به مرحله مهمی وارد شوند.
چاووش‌اوغلو در ادامه با تاکید بر اهمیت ترکیه برای منطقه کردستان عراق، گفت آنها بدون ترکیه هیچ چیز نیستند زیرا ترکیه دروازه ورود به جهان برای منطقه کردستان عراق است.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵