کد مطلب : 18772
راه اندازی صفحه اخبار تاجیکی در سامانه وزارت امور خارجه ازبکستان
دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۳
راه اندازی صفحه اخبار تاجیکی در سامانه وزارت امور خارجه ازبکستان
در سامانه رسمی وزارت امور خارجه ازبکستان نخستین بار صفحه اخبار به زبان فارسی تاجیکی به خط سیریلیک راه‌اندازی شد.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از سامانه وزارت امور خارجه ازبکستان، در این صفحه اخبار مربوط به نخستین سفر شوکت میرضیایف رییس جمهوری ازبکستان به تاجیکستان و سازشنامه‌ای امضا شده در پایان دیدارهای او با امام‌علی رحمان همتای تاجیکش منتشر شده است.
وزارت امور خارجه ازبکستان هدف از راه اندازی صفحه اخبار تاجیکی را در سامانه خویش آشنایی خوانندگان تاجیک با رویدادهای سیاسی ازبکستان اعلام کرده است.
گفته می‌شود که صفحه اخبار تاجیکی در سامانه وزارت امور خارجه ازبکستان با مساعدت کارمندان روزنامه تاجیک زبان "آواز تاجیک" نشریه رسمی حکومت و مجلس نمایندگان این کشور که از سال 1924 منتشر می‌شود، راه اندازی گردیده است.
در این صفحه خوانندگان می‌توانند با دورنمای همکاری‌های ازبکستان و تاجیکستان در بخش‌های مختلف، جمعیت تاجیکان ازبکستان و 10 مرکز فرهنگی آنان و دانشکده های زبان و ادبیات فارسی تاجیکی در دانشگاه‌های دولتی سمرقند، فرغانه و ترمذ آشنا شوند.
خلوت شاه محمود کارشناس تاجیک معتقد است که راه‌اندازی صفحه اخبار تاجیکی در سامانه وزارت امور خارجه ازبکستان به معنی عزم جدی دولت تاشکند برای بهبود روابط با تاجیکستان است.
قبلا در سامانه رسمی وزارت امور خارجه ازبکستان اخبار و مطالب مختلف تنها به زبان‌های ازبکی، روسی و انگلیسی منتشر می‌شد.
 
 
Share/Save/Bookmark