کد مطلب : 19708
روابط ايران و جمهوري آذربايجان رو به توسعه است
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۶
وزير راه و شهرسازي گفت: روابط جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان بسيار صميمانه بوده و همچنان روندي رو به توسعه دارد
به گزارش ايرنا، عباس آخوندي روز پنجشنبه در بازديد از پايانه و گمرک بيله سوار مغان افزود: مناسبات اقتصادي تهران و باکو با توجه به علائق مشترک در حال گسترش بوده و مرزهاي 2 کشور نيز فعال و اغلب شبانه روزي هستند.
وي بيان کرد: پارسال تنها از طريق پايانه مرزي بيله سوار مغان يک ميليون و 50 هزار نفر ازاتباع جمهوري آذربايجان به ايران سفر کردند و پيش بيني مي شود اين تعداد امسال افزايش خواهد يافت.
به گفته وي، هم اکنون روزانه بطور متوسط بالاي 6 هزار نفر از اتباع جمهوري آذربايجان از اين پايانه وارد خاک ايران شده و 176 دستگاه کاميون باربري نيز بين 2 کشور تردد مي کنند.
آخوندي بيان کرد: با توجه به گسترش مراودات بين دو کشور ، فعاليت پايانه و گمرک بيله سوار مغان شبانه روزي شده و تکميل وتوسعه جاده هاي ترانزيتي اين شهرستان در اولويت برنامه هاي توسعه اي وزارت راه و شهرسازي قرار دارد.
وزير راه و شهرسازي وضعيت راه هاي شهرستان بيله سوار مغان را رضايت بخش ندانسته و افزود: در اين شهرستان مرزي که گمرگ به عنوان رکن حيات اقتصادي آن محسوب مي‌شود وجود جاده هاي مناسب از اهميت بيشتري برخوردار است.
آخوندي اضافه کرد: توجه به اين نکته ضروري است که نبود زيرساخت‌هاي لازم براي امور ترانزيتي مي‌تواند به مرور زمان بر اين ظرفيت اقتصادي تاثير منفي گذاشته و آن را با مشکلات بسيار مواجه سازد.
وي اضافه کرد: از دست دادن ظرفيت تجاري بيله‌سوار بدون‌شک اقتصاد استان را تحت تاثير منفي قرار داده و سرمايه‌گذاران را به جاي ترغيب براي سرمايه‌گذاري در استان، فراري خواهد داد.
او تاکيد کرد که با توجه به قابليت هاي شهرستان بيله سوار در حوزه ترانزيت ، کشاورزي و تردد وسايط نقليه اعتبارات مورد نياز براي ايجاد و گسترش جاده هاي ترانزيتي تامين و مشکلات موجود حل خواهد شد
به گزارش ايرنا ، وزير راه و شهرسازي در سفر به استان اردبيل از پايانه مرزي بيله سوار، فاز دوم محوطه پايانه مرزي بيله سوار، جاده بيله سوار به گوگ تپه و بيله سوار به انجيرلو ، جاده پارس آباد- سربند و بيمارستان آماده افتتاح شهداي پارس آباد مغان بازديد کرد.
عباس آخوندي پس از بازديد از اين 2 شهرستان عازم استان آذربايجان شرقي شد.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵