کد مطلب : 19438
بانک جهانی در طرح نیروگاه راغون درتاجیکستان سرمایه گذاری نمی کند
سه شنبه ۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۲
بانک جهانی در طرح نیروگاه راغون درتاجیکستان سرمایه گذاری نمی کند
معاون منطقه اروپا و آسیای مرکزی بانک جهانی پس از شرکت در کنفرانس بین المللی "آب برای رشد پایدار2028- 2018 " در شهر دوشنبه گفته است که این نهاد در طرح تکمیل ساخت نیروگاه برق آبی راغون در تاجیکستان سرمایه گذاری نمی کند.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل از رویترز، سیریل میولر گفت، پس از مشورت با مقامات تاجیکستان به این نتیجه رسیده اند که به جای سرمایه گذاری در طرح تکمیل ساخت نیروگاه برق آبی راغون، به ترمیم و بازسازی تجهیزاتی نیروگاه نارک کمک مالی کنند.
وی تاکید کرد، دولت تاجیکستان اصرار دارد طرح تکمیل ساخت نیروگاه برق آبی راغون تسریع شود که این موضوع با سیاستهای بانک جهانی همخوانی ندارد. ازاین رو بانک جهانی در این طرح، مشارکت مالی نخواهد کرد و با دولت تاجیکستان برای کمک مالی به بازسازی بزرگ ترین نیروگاه برق آبی نارک در این کشور به توافق رسیده است.
قبلا بانک ملی تاجیکستان تاکید کرده بود، 500 میلیون دلار از سهام مالی نیروگاه برق آبی راغون را در خارج از کشور به فروش رسانده که با سود سالیانه هفت درصد قابل بازپرداخت است و برای تکمیل ساخت این طرح مهم انرژی استفاده می شود.
دولت تاجیکستان درسال 2016 کار تکمیل ساخت این نیروگاه را به شرکت ایتالیایی  Salini Impregilo S. p. A  واگذار کرد. این شرکت متعهد شده است که درسال جاری توربین نخست این نیروگاه را به بهره برداری برساند.
ساخت نیروگاه برق آبی راغون در 110 کیلومتری شرق شهردوشنبه و روی رودخانه وخش در اوایل دهه 1970 میلادی برنامه ریزی شد، اما به علت جنگ داخلی و مخالفت های ازبکستان هنوز این طرح تکمیل نشده است.
نیروگاه راغون با سد خاکی 335 متری وظرفیت تولید 17 میلیارد کیلووات ساعت برق در سال، بزرگترین طرح برق آبی درمنطقه به حساب می آید
 
 
Share/Save/Bookmark