کد مطلب : 21408
واکنش روسیه به حذف ترکیه از برنامه F۳۵: امریکا به دنبال مجازات حرکت های مستقل است
شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۸
واکنش روسیه به حذف ترکیه از برنامه F۳۵: امریکا به دنبال مجازات حرکت های مستقل است
مسکو کنار گذاشته شدن ترکیه از برنامه ساخت جنگنده های F۳۵ از سوی ایالات متحده را بخشی از سیاست های واشنگتن برای مجازات حرکت های مستقل دانست.
  به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از vestnik kavkaza، الکساندر گروشکو معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که کنار گذاشته شدن ترکیه از برنامه ساخت جنگنده های F35 از سوی ایالات متحده، بخشی از سیاست های واشنگتن برای مجازات حرکت های مستقل است.
گروشکو گفت: "این خط مشی ایالات متحده برای مجازات کسانی است که کوچکترین نشانه های حاکمیت مستقل را نشان می دهند، از منافع اقتصادی خود دفاع می کنند و سعی نمی کنند از دستورات واشنگتن اطاعت کنند."
روز جمعه، 12 ژوئیه نخستین محموله از سامانه‌های دفاع ضدموشکی روسی اس-400 در پایگاه هوایی در نزدیکی آنکارا تحویل مقامات ترکیه‌ای شد. مقامات واشنگتن طی چند ماه اخیر مکرراً اعلام کردند که تجهیزات نظامی ساخت روسیه با سیستم‌های ناتو هماهنگی نداشته و تحویل موشک‌های اس-400 به ترکیه، به تحریم‌های قابل توجهی علیه آنکارا منجر خواهد شد. مقامات واشنگتن هشدار داده‌اند که در صورت اجرای این قرارداد، آنکارا از فهرست تولیدکنندگان و تحویل گیرندگان جنگنده‌های جدید اف-35 حذف خواهد شد. علاوه بر این، آمریکا تهدید کرده که از تحویل بیش از 100 فروند جنگنده اف-35 به ترکیه که ارزش آن بیش از 10 میلیارد دلار است نیز خوداری خواهد کرد. در ضمن پذیرش خلبانان ترکیه‌ای در برنامه آموزش پرواز با جنگنده‌های اف 35 ازهم اکنون متوقف شده است.
 
 
Share/Save/Bookmark