کد مطلب : 22236
طبق اعلام شویگو؛
روسیه موشک فراصوت «آوانگارد» را عملیاتی کرد
شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۵
وزیر دفاع روسیه از عملیاتی شدن نخستین هنگ از موشک‌های فراصوت آوانگارد از صبح روز جمعه خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه، امروز جمعه از عملیاتی شدن نخستین هنگ از سامانه موشک فراصوت «آوانگارد» خبر داد.
این اتفاق ساعت ۱۰ صبح جمعه ۶ دی ماه به وقت مسکو روی داد.
سه‌شنبه گذشته نیز ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در نشستی با حضور مقام‌های ارشد نیروهای مسلح این کشور از جمله وزیر دفاع گفت که برخلاف گذشته و در رقابت با آمریکا، روسیه برای نخستین بار در تاریخ خود به سطح بسیار بالا در طراحی جنگ‌افزاهای جدید رسیده است.
وی در این باره افزود: ما به وضعیت منحصرد به فردی در تاریخ معاصر رسیده‌ایم و اینک این آمریکایی‌ها هستند که قصد دارند به ما برسند. هیچ کشوری هیچ سلاح هایپرسونیکی ندارد، چه برسد به سلاح هایپرسونیکی با برد بین قاره‌ای.
وی در خصوص موشک آوانگارد گفت که این موشک بین قاره‌ای می‌تواند فراتر از جو زمین با سرعتی ۲۰ بار سریع‌تر از سرعت صوت پرواز و از هرگونه سامانه‌های دفاعی موجود در جهان عبور کند.
وی با اشاره به تقویت نیروهای ناتو در مرزهای غربی روسیه و خروج آمریکا از توافقنامه موشک‌های میانبرد منعقد شده درسال ۱۹۸۷، گفت که روسیه باید بهترین سلاح‌های جهان را داشته باشد.
ویژگی موشک‌های فراصوت (هایپرسونیک) قابلیت حرکت آن‌ها با سرعت بالای ۵ تا ۷ برابر صوت است. موشک‌های فراصوت با قابلیت حرکت در ارتفاعات پایین‌تر، سامانه‌های پدافندی را غافلگیر کرده و به راحتی می‌توانند با مانورهای سنگین هرگونه واکنش دفاعی را خنثی کنند. بر طبق برآوردهای نیروی هوایی آمریکا فرصت زمان واکنش در مقابل یک موشک بالستیک در برد ۳ هزار کیلومتری نزدیک به ۱۲ دقیقه است، اما در مقابل یک موشک فراصوت این زمان تنها به ۶ دقیقه کاهش می‌یابد.
 
 
Share/Save/Bookmark