کد مطلب : 23866
نخستین نشست گروه کاری روسیه-آذربایجان-ارمنستان درباره توسعه قره باغ
يکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۱
نخستین نشست گروه کاری روسیه-آذربایجان-ارمنستان درباره توسعه قره باغ
معاونین نخست وزیران کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان در نخستین نشست گروه کاری مشترک درباره توسعه قره‌باغ، دو زیرگروه تخصصی برای رسیدگی به مشکلات ارتباطات حمل و نقلی در این منطقه تشکیل دادند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، نخستین نشست گروه کاری سه جانبه در سطح معاونین نخست وزیران دولت‌های روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان درباره توسعه منطقه قره باغ کوهستانی، روز گذشته (شنبه) در مسکو برگزار شد.
در این نشست، "آلکسی اورچوکا"، معاون نخست وزیر، نمایندگی روسیه را برعهده داشت و "مگر گریگوریان" از طرف دولت ارمنستان و "شاهین مصطفی‌اف" از سوی دولت آذربایجان به پایتخت روسیه آمدند.
در بیانیه منتشره از سوی دفتر مطبوعاتی دولت روسیه در این باره آمده است که در جریان این نشست، طرفین به بررسی جهت گیری‌های اصلی کار مشترک برای تحقق مفاد بیانیه مشترک "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه، "الهام علی‌اف" رئیس جمهوری آذربایجان و "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان، مربوط به 9 نوامبر سال 2020 (19 آبان ماه) و همچنین مفاد بیانیه سه جانبه امضاء شده بین طرفین در تاریخ 11 ژانویه سال 2021 (22 دی ماه) در راستای هماهنگی اقدامات برای توسعه ارتباطات راه آهنی و جاده‌ای و از سر گیری ارتباطات اقتصادی و حمل و نقل منطقه قره باغ کوهستانی پرداختند.
نمایندگاه سه کشور توافق کردند تا دوم فوریه سال 2021 (14 بهمن ماه)کار شکل گیری دو گروه کارشناسی را به اتمام برسانند. گروه نخست به مسائل مربوط به حمل نقلی ریلی، جاده‌ای و ترکیبی پرداخته و گروه دوم، از برقراری ارتباطات حمل و نقلی، از تأمین امنیت مرزی، گمرک و مسائل بهداشتی و سایر مسائل مربوط به کنترل حمل و نقل اطمینان حاصل خواهد کرد. نخستین نشست زیرگروه‌های کارشناسی بلافاصله برگزار خواهد شد.
علاوه بر این، طرفین موافقت کردند که نشست بعدی گروه کاری سه‌جانبه در مسکو برگزار شود و تاریخ آن متعاقباً توسط نمایندگان سه کشور مشخص خواهد شد.
 
 
Share/Save/Bookmark