کد مطلب : 21516
ممنوعیت ورود اتباع ترکمنستان به بخش ترکی قبرس
يکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۹
ممنوعیت ورود اتباع ترکمنستان به بخش ترکی قبرس
دولت ترکمنستان طی تصمیمی به دلیل آن چه اختلاف در پاسپورت‌های قدیمی و جدید می‌خواند، ورود اتباع این کشور را به بخش ترکی قبرس شمالی ممنوع کرده است.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آکی‌پرس، از اواسط ماه جولای، یک ممنوعیت برای ورود شهروندان ترکمنستان به جمهوری ترکی قبرس شمالی اعمال شده است.
یکی از منابع آگاه در دفتر مهاجرتی دولتی ترکمنستان گفته است که در تاریخ 15 جولای مقامات عالی‌رتبه این آژانس دولتی جلسه‌ای را بر گزار گرده که طی آن ممنوعیت ورود شهروندان ترکمنستان به بخش شمالی قبرس، تایید می‌شود.
این تصمیم در ارتباط با این موضوع است که ترکمنستان و قبرس شمالی همچنان بر روی استفاده از پاسپورت‌های قدیمی و جدید به توافق نرسیده‌اند. گذرنامه‌های قدیمی ترکمنستان هیچ تاریخ انقضائی نداشته، اما تصاویر نصب شده بر روی آن در سنین 16، 25 و 45 سالگی نیاز به تغییر داشت. پاسپورت‌های بیومتریک جدید اما در سال 2008 در ترکمنستان معرفی شده‌اند. با این حال در قبرس شمالی همچنان پاسپورت‌های قدیمی معتبر شناخته می‌شوند.
در همین حال، از سال گذشته، ورود شهروندان ترکمنستان به قبرس نیازمند یک ویزای کاری یا مرجع دانشجویی بوده است. ترکمنستان و جمهوری ترکی قبرس شمالی هیچ روابط دیپلماتیکی در حال حاضر ندارند.
یک روز پس از اعمال این ممنوعیت ورود به قبرس شمالی، 12 مسافر که مجوز اقامت و ویزای کاری و یا ترتیبات دانشجویی در قبرس شمالی داشتند، از سوار شدن به هواپیما برای سفر از عشق‌آباد به استانبول منع شده‌اند. در حال حاضر هیچ پرواز مستقیمی میان عشق‌آباد و نیکوسیا (پایتخت بخش شمالی قبرس) وجود ندارد و به این دلیل، مسافران می‌بایست از پروازهای غیرمستقیم از طریق استانبول اقدام کنند.
شهروندان ترکمنستان که در قبرس ساکن‌اند به وبسایت «Chronicles of Turkmenistan» گفته‌اند که هزاران نفر از آن‌ها و برخی دیگر در حال حاضر به صورت غیرقانونی در این کشور ساکن‌اند. در شرایط جدید، بازگشت به ترکمنستان برای این افراد به معنای از دست دادن شغل و شامل شدن در لیست سیاه که موجب ممنوع الخروجی آن‌ها می‌شود، می‌باشد. در همین حال آن‌هایی هم که مجوز اقامت یا کاری رسمی در قبرس شمالی دارند بنا بر این تصمیم جدید مقامات ترکمن، نمی‌توانند وارد قبرس شوند
 
 
Share/Save/Bookmark