کد مطلب : 16189
بر اساس شمارش نیمی از آراء؛ حزب حاکم ارمنستان در انتخابات پیروز شد
دوشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۸
نتایج شمارش نیمی از آرای انتخابات پارلمانی ارمنستان حکایت از پیروزی حزب حاکم این کشور دارد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، نتایج شمارش نیمی از آرای انتخابات پارلمانی ارمنستان نشان می‌دهد حزب حاکم به رهبری «سرژ سرکیسیان» رئیس‌جمهور این کشور، پیروز انتخابات است.
بر اساس اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات ارمنستان، شمارش نیمی از آراء نشان می‌دهد که حزب حاکم «جمهوریخواه» آن کشور، به رهبری سرکیسیان، بیش از ۵۰ درصد آراء را از آن خود کرده‌ است.
حزب راست میانه حامیان «گاگیک ساروکیان» که زمانی متحد دولت بود و اکنون رقیب اصلی حزب حاکم به شمار می‌رود نیز بیش از ۲۸ درصد آراء را از آن خود کرده است.
در عین حال شمارش فعلی آراء حاکی‌ است حزب ملی‌گرای «فدراسیون انقلابی» (داشناکسوتیون) نیز توانسته نزدیک به ۷ درصد آراء را به دست آورد و به پارلمان راه پیدا می‌کند.
در صورتی که حزب «جمهوریخواه» موفق به کسب اکثریت کرسی های پارلمان نشود ممکن است با هر یک از دو حزب دیگر، یعنی «حامیان ساروکیان» یا ملی‌گرایان ائتلاف کند.
در یک همه‌پرسی در سال ۲۰۱۵ در ارمنستان، نظام سیاسی آن کشور از ریاستی به پارلمانی تغییر پیدا کرد و از سال ۲۰۱۸، با پایان دوره ریاست‌جمهوری سرژ سرکیسیان، ریاست دولت عملا به «نخست‌وزیر» واگذار خواهد شد و قدرت رئیس‌جمهوری نیز کاهش پیدا خواهد کرد.
مخالفان حزب حاکم می‌گویند تغییرات ساز و کار سیاسی آن کشور برای آن صورت گرفته که سرکیسیان پس از پایان دوره فعلی، در حالی که به طور قانونی نمی‌تواند دوباره نامزد ریاست‌جمهوری شود، بتواند قدرت را همچنان در دست خود نگه دارد
 
 
Share/Save/Bookmark