کد مطلب : 22209
حال و روز پنبه کاران تاجیکستانی خوب نیست
يکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۴
حال و روز پنبه کاران تاجیکستانی خوب نیست
کشاورزان تاجیکستانی امسال با وجود برداشت 400 هزارتن پنبه متحمل زیان های مالی فراوان شده اند.
به گزارش رادیو تاجیکی صدای خراسان به نقل ازسامانه آسیا پلوس، بررسی ها نشان می دهد که  انحصاری شدن خرید پنبه از سوی چند شرکت، زیانهای مالی فراوانی را بر کشاورزان تاجیکستان وارد کرده است.
تنها درناحیه حصار، کاشت و برداشت 2 تن پنبه ازهر هکتار برای کشاورزان 12 هزار سامانی هزینه دارد که شرکتهای انحصاری واسطه، به آنان تنها 7 تا 9 هزار سامانی پرداخت می کنند.
وزیرکشاورزی تاجیکستان چندی قبل در نشست مجلس نمایندگان این کشور تاکید کرده بود که اگر136 کارخانه و کارگاه کارکرد (فرآوری) پنبه برای هر کیلو محصول به  کشاورزان 6 سامانی و 50 درم قیمت  تمام شده آن را پرداخت می کردند، زمینه برداشت 490 هزارتن پنبه  فراهم می شد.
عزت الله ستاری  افزود: این در حالی است که این شرکتها هر کیلو پنبه را از کشاورزان 3 سامانی و 50 درم می خرند که به زیان آنان تمام  می شود و انگیزه کشت این محصول مهم را از بین می برد. علاوه براین مشکلات، هزینه بر بودن روند کاشت و برداشت پنبه، خام فروشی و سود ناچیز آن برای اقتصاد تاجیکستان ازعمده ترین موانع رشد این بخش به حساب می آید.
همچنین به  گفته ستاری، تنها 25 درصد از این محصول در داخل تاجیکستان فراوری و بقیه به  شکل خام به خارج صادرمی شود.
درتاجیکستان دردوران حکومت شوروی که کشاورزان از حمایت مالی دولت برخورداربودند همه ساله 930 هزارتن پنبه برداشت می شد واکنون با واگذاری این حوزه به بخش خصوصی زمینه برای انحصارگری واسطه ها و دلال ها که سود خود را درخام فروشی این محصول می بینند و در نتیجه کاهش درآمد  کشاورزان فراهم شده است.
 
 
Share/Save/Bookmark