کد مطلب : 19555
مجمع پارلمانی اروپا: نبود پیشرفت در حل مناقشه قره باغ موجب تاسف است
پنجشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۶
مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا در پایان بیست و هفتمین اجلاس سالانه این مجمع در برلین با صدور بیانیه ای از نبود پیشرفت در حل مناقشه قره باغ ابراز تاسف کرد.
به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری 'آپا'، این مجمع خواستار افزایش مساعی بین المللی برای حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ شد.
مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا در این بیانیه، طرفین مناقشه قره باغ را به تلاش برای کاهش تنش و آغاز مذاکرات اساسی برای یافتن راه حل دراز مدت این مناقشه دعوت کرد.
همچنین از روسای گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا خواسته شد مساعی و تلاش ها در زمینه حل این مناقشه را افزایش دهند.
در این بیانیه همچنین بر ضرورت انجام تحقیقات جامع برای جلوگیری از موارد نقض حقوق بشر در مناطق مورد مناقشه از جمله در قفقاز جنوبی، اوکراین و قبرس تاکید شده است.
مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال 1988 میلادی آغاز و در سال 1992 به درگیری نظامی کشید.
بر اثر این مناقشه که در سال 1994 میلادی به برقراری آتش بس میان طرفین مناقشه انجامید، منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان همجوار آن تحت کنترل نیروهای ارمنی درآمد.
گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا متشکل از نمایندگان 11 کشور عضو این سازمان از سال 1992 میلادی میانجیگری برای حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان را بر عهده دارند.
روسیه، آمریکا و فرانسه از سال 1997 میلادی ریاست مشترک بر گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا را بر عهده داشته ولی تلاش های میانجیگران بین المللی برای حل مناقشه قره باغ تا به حال نتیجه ای نداشته است.
Share/Save/Bookmark
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵